12روش پیشگیری از سرطان روده

معمولا خطر ابتلا به سرطان روده بعد از 50 سالگی افزایش پیدا می کند اما با رعایت 12 اصل می توان از ابتلا به سرطان کولورکتال( روده) پیشگیری کرد.

12 روش برای پیشگیری از سرطان روده دستگاه گوارش در انسان شامل دهان، حلق، مری، معده، روده ی کوچک و روده ی بزرگ است روده ی بزرگ شامل کولون و رکتوم (انتهای روده ی بزرگ) بوده و طول آن حدود 5 فوت یا یک و نیم متر است  که به قسمت انتهایی آن که رکتوم یا راست روده گفته می شود  و حدود 6 تا 8 سانتی متر طول دارد.
سرطان روده بزرگ یکی از آسیب هایی است که می تواند زندگی انسان ها را به شدت تحت تاثیر قرار دهد لذا در رابطه با پیشگیری از این آسیب راهکار هایی پیشنهاد شده است که مطالعه و به کارگیری آنها می تواند تا حدود زیادی در پیشگری از سرطان روده بزرگ موثر باشد.
 
دکتر جواد غروبی دانشیار و متخصصص جراحی عمومی در گفت و گو با عصر ایران در مورد پیشگیری از ابتلا به سرطان روده گفت: معمولا خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ بعد از 50 سالگی  افزایش پیدا می کند اما با رعایت 12 اصل می توان از ابتلا به سرطان کولورکتال پیشگیری کرد. 
وی ادامه داد:رفتار و عاداتی که نقش پیشگیری از سرطان کولون و رکتوم (روده بزرگ) را دارند، مشابه با رفتار و عادات توصیه شده برای پیشگیری از بیماری های قلبی نیز هستند.رعایت این توصیه ها می تواند نقش زیادی درپیشگیری از این سرطان ایفا کند. 

1- سیگار نکشید:
اغلب مردم سیگار کشیدن را به عنوان عامل حملات قلبی و سرطان ریه می دانند ولی باید سرطان روده را نیز به این لیست اضافه نمایند. افراد سیگاری نسبت به غیر سیگاری ها، 18 درصد شانس بیشتری برای ابتلا به سرطان روده دارند و همچنین احتمال مرگ و میر در بیماران سیگاری به علت کنسر کولورکتال، 25 درصد بیشتر از بقیه ی مبتلایان به این بیماری است. کسانی که حداقل 40 سال سیگاری بوده و یا قبل از سن 40 سالگی سیگار را ترک نکرده اند،  50-30 درصد بیشتر از غیر سیگاری ها در معرض ابتلا به سرطان روده  هستند.

2- گوشت قرمز کمتر بخورید
 مصرف بیش از حد گوشت قرمز  سبب آسیب روده می شود. همچنین  رژیم های سنگینی که حاوی گوشت خوابانده شده در نمک هستند مانند گوشت کبابی (دودی یا اسموکی) ویا فرآورده های گوشتی مثل سوسیس، هات داگ و بیکن توصیه نمی شود.
پیشنهاد می شود مصرف گوشت قرمز به میزان 4 اونس (هر اونس معادل حدود 30 گرم است) و 2 بار در هفته محدود شود. علاوه بر آن بهتر است چربی گوشت گرفته شده، به قطعات کوچکتر تقسیم شده و در گریل پخت نشود.

3- عدم استفاده از مشروبات الکلی
مصرف مشروبات الکلی، سبب افزایش خطر ابتلا به سرطان روده می شود. استفاده از مشروبات الکلی ریسک ابتلا به سرطان روده بزرگ را بیش از از 52 درصد افزایش می دهد

4- دریافت به اندازه ویتامین دی و کلسیم:
دریافت مقدار کافی از کلسیم و ویتامین دی برای پیشگیری از سرطان روده بزرگ کمک کننده است ولی در مصرف آن نباید زیاده روی کرد. 1000 میلیگرم کلسیم برای خانم ها و آقایان 19 تا 50 ساله به طور روزانه لازم است. مصرف 1200 میلی گرم کلسیم روزانه برای خانم های بالای 50 سال و آقایان بالای 70 سال توصیه می شود. روزانه 600 واحد بین المللی ویتامین دی برای زنان و مردان تا سن 70 سالگی لازم بوده و بعد از 70 سالگی باید 800 واحد بین المللی ویتامین دی دریافت کنند.

12 روش برای پیشگیری از سرطان روده

5-از چاقی پرهیز کرده و تناسب اندام داشته باشید:
چاقی به عنوان عامل افزایش ریسک ابتلا به سرطان روده، خصوصا در آقایان است. شواهدی وجود دارد که چاقی شکم ممکن است به عنوان فاکتور کلیدی باشد. مردان زیر 50 سال با چاقی شکم و پهلوها، به اندازه ی مردان با سن بالاتر از 50 سال، از خطر ابتلا به سرطان کولورکتال برخوردار هستند. چاقی علاوه بر افزایش ریسک کنسر کولورکتال، باعث افزایش خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبی نیز می شود.

6-توت سیاه بخورید:
توت سیاه اثر پیشگیرانه ی در ابتلا به سرطان روده بزرگ دارد محققین با مطالعات آزمایشگاهی  مطرح کرده اند که خوردن توت سیاه باعث کاهش کنسر کولورکتال( سرطان روده بزرگ) می شود. خوردن سبزیجات و میوه ی فراوان نیز شانس ابتلا به سرطان کولورکتال را کم می کند. 

7-ورزش کنید:
اگر واقعا خواستار کاهش خطر ابتلا به سرطان روده هستید، ورزش کنید. زندگی بدون تحرک، ریسک ابتلا را افزایش می دهد. مطالعات نشان داده که ریسک ابتلا به کنسر روده بزرگ در افرادی که ورزش می کنند تا 25 درصد کاهش می یابد. انجام 30 دقیقه ورزش متوسط تا شدید حداقل 5 روز در هفته توصیه می شود.

8-انجام غربالگری:
غربالگری کنسر کولورکتال، برای تشخیص زودرس، اولیه و همچنین پیشگیری در سرطان روده بزرگ نقش کلیدی دارد. این تست معمولا از سن 50 سالگی شروع می شود و موارد آن شامل کولونوسکوپی، سیگموئیدوسکوپی و تست مدفوع از لحاظ وجود خون مخفی در آن است.

9-تاریخچه ی فامیلی خود را بدانید:
عوامل ارثی نقش بسیار بزرگی را در سرطان روده بزرگ ایفا می کنند. حدود 20 درصد از بیماران مبتلا به سرطان روده سابقه ی فامیلی مثبت داشته و در اطرافیان خود این بیماری را داشته اند. ثبت اطلاعات مربوط به سن، زمان تشخیص و درمان آنها اهمیت دارد. اگر فامیل های درجه یک فردی (والدین، خواهر و برادر و فرزندان) قبل از 40 سالگی مبتلا به این سرطان شده ویا بیش از یک نفر از فامیل های درجه یک در هرسنی مبتلا باشند، باید در سن 40 سالگی و یا 10 سال کمتر از سن ابتلای آن فرد بیمار، غربالگری به عمل آید. در این افراد شانس ابتلا به سرطان روده 2 برابر می شود.

10-مشاوره ی ژنتیک انجام دهید:
10 درصد از سرطان های روده بزرگ از طریق نقص یا موتاسیون ژنتیکی به ارث می رسند. اگر یک نفر یا تعداد بیشتری از فامیل های درجه یک فردی مبتلا به  سرطان های مربوطه مثل آندومتر شده و این ابتلا در دو نسل پی در پی دیده شود، مشاوره ی ژنتیکی باید انجام شود، غربالگری صورت گیرد و در مواردی انجام جراحی پیشگیرانه هم توصیه می گردد.

11-چای سبز بنوشید:
در مطالعه ی منتشر شده ای که بر روی مردان چینی انجام شده، شیوع سرطان روده در افرادی که به صورت منظم در طول زندگی چای سبز مصرف می کرده اند، 54 درصد کمتر دیده شده است. علاوه بر آن، شیوع سرطان ریه و پانکراس هم در آنها کمتر است. هرچند هنوز به طور قطعی این موضوع ثابت نشده است. 

12- مصرف آسپرین در بیمارن قلبی ریسک سرطان روده را نیز کاهش می دهد 
 داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی مثل آسپرین، خطر ابتلا به سرطان روده بزرگ را کاهش می دهند. در مطالعه ای که بر روی زنانی که به مدت 10 سال به صورت یک روز در میان آسپرین مصرف کرده بودند، کاهش شیوع سرطان روده بزرگ مشاهده شده است.  البته استفاده ی روتین و مستمر آن می تواند باعث خونریزی دستگاه گوارشی شود. افرادی که در معرض حمله ی قلبی هستند، آسپرین بچه را به طور روزانه مصرف می کنند. مصرف آسپرین با دوز بالا ممکن است سبب پیشگیری از سرطان کولورکتال شود، ولی خطرات آن بیش از فوایدش است.  بنابر این اگر کسی برای پیشگیری از بیماری های قلبی عروقی آسپرین دریافت کند، پاداش آن کاهش سرطان روده بزرگ است. .   
 

وقتی «عشق» بهتر از ثروت می شود

گرگان- محیط‌بانی سخت و پر مخاطره است، اما در مقابل آنچه به فعالان این حوزه پرداخت می‌شود حقوقی نیست که ارزش کار آنها را داشته باشد و عشق تنها عامل ماندگاری محیط‌بان در این شغل است.

 

خبرگزاری مهر-  فیش حقوقی‌اش را تا می‌کند و می‌گذارد گوشه طاقچه. شرایط کاری‌اش راحت نیست، گشت زدن در مناطقی که پستی‌وبلندی‌های زیادی دارد. کمبود محیط‌بان در منطقه باعث شده حتی نوبت‌های کاری‌اش هم مرتب نباشد. حفاظت از محیط‌زیست منطقه مأموریتش، جدای از یک شغل، علاقه‌اش است. همه این سال‌ها را هم به خاطر همین علاقه‌مندی تحمل کرده است.

وضعیت محیط‌بانان گلستانی هنوز روبه‌راه نشده است و فیش حقوقی آن‌ها با توجه به شرایط کاری که دارند نه‌تنها رضایت‌بخش نیست بلکه هیچ دردی هم از زندگی‌شان دوا نمی‌کند.

اوضاع وقتی بدتر می‌شود که خیلی از محیط‌بانان از حمایت‌های قضایی خوبی هم برخوردار نیستند و از طرفی به دلیل اینکه محیط‌زیست گلستان به‌شدت در معرض استفاده شکارچیان از گونه‌های جانوری است؛ محیط‌بانان در درگیری مداوم با آن‌ها دل‌نگرانی‌هایی دارند.

همه این مشکلات در حالی است که معاون رئیس‌جمهور در صحبت‌های پیشین خود رویکرد دولت یازدهم را در رابطه با مسائل محیط زیستی مثبت اعلام کرده و معتقد است باهمت مسئولان و توجه ویژه رئیس‌جمهور به مسائل محیط زیستی، شرایط در این زمینه بهبود چشم‌گیری یافته است.

 

 

دولت تدبیر و امید؛ دولت محیط زیستی

ابتکار رئیس سازمان محیط زیست نیز در صحبت‌هایی اظهار کرده است که «دکتر روحانی دولت خود را دولت محیط زیستی» می نامد و این نگاه ویژه به حفاظت از محیط‌زیست قطعاً در رویکردها دیده می‌شود.

وی هم‌چنین درجایی عنوان کرده است که بازگرداندن رتبه و درجه‌های کارمندی و تطابق حقوق و مزایای کارکنان و پرسنل به نسبت آن نهایی شده و به امضای ناجا، ستاد مشترک نیروهای مسلح و محیط‌زیست رسیده و می‌توان کار را قطعی دانست.

نگاهی گذرا به حقوق و وضعیت بسیاری دیگر از کارکنان دولت که شرایط کاری به‌مراتب راحت‌تری دارند نشان می‌دهد که آن‌ها از حقوق بیشتری برخوردارند. حکم کارگزینی یک محیط‌بان گلستانی حدود یک‌میلیون و ۱۰۰هزارتومان است که دریافتی برابر با ۹۸۰ هزار تومان دارد.

طرح سه هزار امتیاز ویژه محاسبه و پرداخت سختی کار محیط‌بانان هم‌داستان درازی دارد. این طرح با مشقات فراوانی بالاخره مصوب شد زیرا یک‌بار در هئیت وزیران به تصویب رسید و سپس در سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی لغو شد؛ سپس بعد از رایزنی‌های فراوان و تصویب دوباره، این بار در دیوان محاسبات اداری کشور ملغی شد. اما بالاخره برای بار سوم به تصویب رسید.

حالا محیط بانان گلستان منتظرند تا پس از این همه کش و قوس، طرح سه هزار امتیاز سختی کار شامل آنان شود.

شکارچی ها راحت به مناطق دسترسی دارند

یدالله محمدخانی که در منطقه حفاظت‌شده جهان‌نما محیط‌بان است، در گفتگو با خبرنگار مهر می‌گوید: سختی‌های کار محیط‌بانان زیاد است. در شروع کار امکاناتی نداشتیم فقط کوله‌پشتی خود را می‌گرفتیم و به منطقه می‌رفتیم.

وی که محیط‌بانی را از سال ۷۵ شروع کرده است، ادامه می‌دهد: کمبود  محیط‌بان وجود دارد و فشار حفاظت و حراست بر روی محیط‌بانان زیاد است.

محمدخانی بابیان اینکه علاقه‌، ما را در این شغل نگه‌داشته است، می‌گوید: تعداد سلاح و جاده‌های دسترسی به مناطق زیاد شده و همین باعث شده است شکارچی‌ها راحت‌تر به مناطق راه پیدا کنند. هر چیزی که در طبیعت از بین برود و آسیب ببیند اکولوژی منطقه دچار آسیب می‌شود.

از یدالله در خصوص کاربرد اسلحه‌اش و مشکلات قضایی می‌پرسم و می‌گوید: امیدوارم روزی برسد که ما قاضی محیط زیستی داشته باشیم تا نسبت به حیات‌وحش دیدی محیط زیستی داشته باشد.

با محیط‌بانان بسیاری در مناطق مختلف و زمان‌های متفاوت صحبت کرده‌ام. نقطه مشترک تمام آن‌ها « عشق به کار» بوده است. واژه‌ای که شاید ازنظر خیلی‌ها نخ‌نما شده اما واقعیتی است که در بین محیط‌بانان وجود دارد.

 

 

۳هزار امتیاز محیط‌بانان گلستانی تأمین اعتبار نشده است

با همه این مسائل و مشکلات محیط‌بانان گلستانی پای محیط‌زیست استان خود بدون سلاح ایستاده‌اند و خم به ابرو نمی‌آورند.

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست گلستان در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار می‌کند: هنوز هیچ اتفاقی برای محیط‌بانان گلستانی نیفتاده و اعطای سه هزار امتیاز به آنها تأمین اعتبار نشده است.

اسماعیل مهاجر می‌گوید: اعتبار سه هزار امتیاز در بعضی استان‌ها تأمین‌شده و داده‌شده اما در گلستان هنوز این امر محقق نشده است.

وی با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط‌زیست گلستان ۴۰۰ پست خالی دارد که حداقل ۲۰۰ پست در بخش محیط‌بانی است، می‌گوید: محیط‌بانان موجود برای فضای ۲۰ هزار کیلومتری گلستان کافی نیستند و همین مسئله فشار کاری فعالان این حوزه را زیاد کرده است.

گزارشم را با حرف دل نه یک محیط‌بان گلستانی بلکه تمام محیط‌بانان گلستانی خطاب به مسئولان، تمام می‌کنم؛ یک ماه بیایید، در عرصه حضور داشته باشید، نگران جای‌جای منطقه مورد حفاظت خود باشید، شکارچی که دیدید بی‌خیال اسلحه‌اش دل را به دریا بزنید، یاد همکارتان که تیرخورده بیافتید و تصویر فرزندتان را گوشه قلبتان میخکوب کنید، آخر ماه هم ۹۸۰هزارتومان دریافتی داشته باشید.

گزارش: مریم رضایی

پارک ملی گلستان و مشکلات بی‌شمار

هر ساله  آمار خسارت‌های گوناگونی در زمینه  آتش‌سوزی، سیل، زلزله و. . . را  در پارک ملی استان گلستان شاهد هستیم. این در  حالی است که  بودجه‌های مصوب برای تامین تجهیزات اطفای حریق برای  این سازمان تخصیص داده نشده است. استان گلستان در فصول گرما دمای بالای ۲۸ الی۳۰  را تجربه می‌کند که  وجود چنین وضعیتی و نارسایی‌های موجود وقوع  آسیب و خسارت‌های احتمالی در  پارک ملی گلستان را افزایش می‌دهد. پارک ملی در هر کشور به عنوان تنفس‌گاه و فضای مطبوعش از  جایگاه ویژه‌ای برخوردار است . بی شک با کوچک‌ترین حریق این منطقه به نابودی کشیده می‌شود.

 

از طرف دیگر، جاده‌ای که از دل  پارک  ملی گلستان عبور می‌کند از  دیگر مشکلات این پارک ملی است که مسئولان برای  تغییر مسیر و  جداسازی این  مسیر از  پارک باید اقداماتی را  لحاظ کنند. با توجه به اینکه سالانه  شاهد وقوع تعداد زیادی آتش سوزی در  این منطقه هستیم  تجهیز این  پارک به  ایستگاه اطفای حریق  از اولویت‌های این منطقه محسوب می‌شود. این در حالی است که اوایل پاییز سال گذشته استانداری استان گلستان با تغییرات در بودجه سال گذشته  از امکاناتی برای تجهیز  ایستگاه‌های آتش نشانی به این منطقه  خبر داده بود  اما، هنوز اقدامی برای احیای شرایط موجود انجام نشده است. عدم تجهیز  پارک ملی  گلستان به ایستگاه آتش نشانی و اطفای حریق یکی از مشکلات موجود است. می‌توان به  دیگر نارسایی بزرگ‌ترین  پارک ملی ایران اشاره کرد و آن  وجود دیوار که حیوانات را با مشکل مواجه می‌کند.  در هیچ جای دنیا  چنین مشکلی وجود ندارد که انسان به  حریم زیست بوم  موجودات ورود پیدا کند و باعث  ناراحتی و عذاب آنها شود.

http://www.doe.ir/Portal/Picture/ShowPicture.aspx?ID=4a4ec7af-2bbc-441c-9699-8d26f778f449

کارشناسان محیط‌زیست بر این امر واقفند که باید نگاه ویژه به پارک ملی گلستان، جاده و رودخانه  این پارک  شود. هر ساله در استان گلستان شاهد بروز حوادث  فراوانی هستیم. مشکلات در این استان بسیار بیشتر از دیگر استان‌های کشور است.  از دیگر مشکلات موجود می‌توان به استفاده  سم و آفت‌های کشاورزی  غیراستاندارد  و بسیار آسیب زا در طبیعت اشاره کرد. با توجه به اینکه جهاد کشاورزی هم برای این مساله یارانه‌ای را در  اختیار کشاورزان و باغداران اختصاص داده است اما  تمامی رودخانه‌ها در شمال کشور  از کوه‌های  اطراف سرچشمه گرفته و در نهایت با گذر از شهرها و روستاها  و زمین‌های کشاورزی به  تالاب‌ها و در نهایت به دریای خزر می‌رسد و تمامی سموم در  انتها به بدن انسان منتهی می‌شود. گیاهان و حیوانات که  از سم و کود  استفاده می‌کنند در نهایت مواد پایداری که در بدن آنها جمع شده در بدن انسان جای  می‌گیرد که بسیار آسیب زاست.

 

گفتنی است که سازنده‌های  کودهای شیمیایی نامرغوب افرادی هستند  که بعد از  جنگ جهانی دوم دست از تولید  سلاح‌های شیمیایی شسته و با ترکیب‌های دیگر در  پی  تولید  کودها و سموم برای مبارزه با آفت‌های کشاورزی بوده و باعث این اتفاق شدند. در برخی از  کشورها استفاده از  کشاورزی ارگانیک یکی از اصول کشاورزی محسوب می‌شود اما در ایران  از اصل مغفول مانده و فقط برخی سازمان‌های مردم نهاد  و کارآفرینان در کشور به تولید و توجه به این نوع کشت مبادرت می‌ورزند.

 

* حر منصوری کارشناس محیط زیست

وضعیت گونه های جانوری درايران وخطرانقراض

تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشند.

 

مقدمه
تنوع یا غنای گونه‌‌ای، شبکه‌ای از همه موجودات زنده، اعم از گیاهی و جانوری است و نژادهای انسان و انواع جانوران، گیاهان و موجودات تک سلولی را در بر می گیرد. گونه ها علاوه بر آنکه نیازهای ضروری و اولیه انسان ها نظیر خوراک، پوشاک، مسکن و دارو را فراهم می آورند، می‌توانند بر سلامت و شادابی روح و جسم، رونق اقتصادی و پیشرفت روزافزون جامعه بشری و پایداری محیط زیست جهان وکشورها نقش داشته باشند. امروزه دیگر مفاهیمی چون سلاح و تجهیزات نظامی، حرف آخر را در تامین امنیت ملی نمی‌زنند و در دنیایی که کشورها برای دسترسی به منابعی چون آب در تقابل با یکدیگر هستند، ابعاد و ارزش‌های مهم تنوع‌زیستی را نمی‌توان نادیده گرفت.

از طرفی دیگرتنوع زیستی، میراث ارزشمندی است که بشر آن را از نسل‌های قبل به امانت گرفته است و باید به نسل‌های بعد بسپارد و حفاظت از آن، ریشه در اخلاق، فرهنگ و اعتقادات ملت‌ها دارد . نحوه برخورد انسان با محیط زیست، رابطه نزدیکی با فرهنگ و ارزش‌های اخلاقی در ادیان و جوامع گوناگون دارد. در بیشتر مذاهب، از جمله دین اسلام به طور ویژه احترام به طبیعت و حفاظت از گونه‌های زیستی موجود در آن، مورد توجه و جزو تعالیم دینی محسوب می‌شود. این امر در فرهنگ‌های بومی و جوامع پایبند به اعتقادات سنتی نیز مورد توجه قرار دارد.


متاسفانه امروزه به دلیل بدرفتاری انسان با طبیعت پیرامون خود،‌ روند انقراض گونه‌های زیستی با سرعت نگران کننده‌ای افزایش یافته و کشور ما نیز از این گردونه انقراض در امان نیست. با حذف هر گونه جانوری از چرخه طبیعت و از دست رفتن نقش او در پایداری محیط زیست، کره خاکی یک قدم به سوی نابودی پیش خواهد رفت.


خلاصه وضعیت گونه های جانوری وحشی در ایران


کشور ایران به دلیل مکان جغرافیایی، برخورداری از تنوع سیمای منظر و اقلیم به علاوه وجود منابع آبی عظیم دریای خزر در شمال و خلیج فارس و دریای عمان در جنوب از غنای گونه‌ای بالا برخوردار است. براساس آخرین بررسی‌ها  1140 گونه جانوری اعم از پستاندار، پرنده، خزنده، دوزیست و ماهیان آب‌های داخلی در اکوسیستم‌های خشکی و آب‌های داخلی ایران شناسایی شده، به علاوه حدود 650 گونه ماهی که در آب‌‌های دریایی شناسایی شده است.


پستانداران با 197 گونه شناسایی شده، طیف وسیعی از جانوران را از نظر جثه در بر می‌گیرد. به طوریکه از پستاندار بسیار کوچکی که حشره خوار کوتوله نامیده می‌شود و فقط در حدود 2 گرم وزن دارد تا نهنگ‌های بزرگ آب‌های دریای جنوب با طول بیش از سی متر و وزن 130 تن را می‌توان در این رده مشاهده نمود. در میان مهره‌داران 535 گونه پرنده شناسایی و گزارش شده که  این تعداد گونه‌ معادل کل گونه‌های پرنده گزارش شده در قاره اروپا و دو سوم پرندگان خاورمیانه است. پرندگان به سبب برخورداری از قدرت پرواز ، صاحب وسیع ترین محیط بلامعارض در گیتی یعنی هوا هستند. هم اکنون پرندگانی نظیر درنای سیبری،  اردک سرسفید، اردک مرمری، میش مرغ، هوبره، پرندگان شکاری و تعدادی دیگر از گونه ها در کشور در معرض تهدید و انقراض است.


از رده خزندگان نیز تاکنون227 گونه مورد شناسایی قرار گرفته، اما اطلاعات مفید و قابل دسترس در مورد اغلب این گونه ها بسیار اندک است.کمبود مطالعات جامع در مورد بیولوژی و وضعیت  حفاظتی این گونه ها  از یک طرف و جمعیت رو به زوال با توجه به  عوامل متعدد تهدید کننده به ویژه تخریب زیستگاههای آنها در سال های اخیر موجب نگرانی زیادی در مورد تعدادی از گونه های ارزشمند خزنده کشورمان شده است .از رده دوزیستان نیز در 21 گونه تاکنون گزارش شده و در بین آنها سمندرها از  نظر وضعیت حفاظتی از درجه اهمیت بیشتری برخوردار هستند و اطلاعات بسیار کم و جزئی از بیولوژی و اکولوژی آنها در دست است. گونه هایی نظیر سمندر لرستانی، سمندر کردستانی، سمندرغارزی ایرانی و سمندر آذربایجانی در وضعیت بحرانی یا در معرض خطر انقراض قرار دارند.


ماهیان آب‌های داخلی ایران شامل 160 گونه بوده که در 25 خانواده جای گرفته‌اند. متاسفانه به دلیل عدم توجه لازم به حفظ و مدیریت آبزیان آب های داخلی طی  سال های اخیر مطالعات جامعی برای شناخت ماهیان در اکوسیستم های آبی مختلف صورت نگرفته و از فراوانی و پراکنش بسیاری از گونه ها اطلاعات و آمار دقیقی در دسترس نیست و یا جمعیت برخی گونه ها نظیر ماهی کورغار در معرض تهدید است.


به رغم غنای گونه ای قابل ملاحظه، متاسفانه حدود 74 گونه از رده‌های جانوری کشورمان در فهرست سرخ اتحادیه جهانی حفاظت (IUCN) قرار دارد و ازگونه‌هایی همچون شیر ایرانی و ببر مازندران امروز جز نامی باقی نمانده و در کمتر از یک قرن گذشته منقرض شده اند و اگر برای حفاظت گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض مثل گور ایرانی، یوزپلنگ ایرانی، خرس سیاه، گوزن زرد و... اقدام لازم صورت نگیرد در آینده‌ای نه چندان دور شاهد انقراض این گونه‌های نادر  نیز در کشورمان خواهیم بود.


در این میان 17 گونه از پستانداران، 25 گونه از پرندگان، 16 گونه از خزندگان، 4 گونه از دوزیستان و 10 گونه از ماهیان آب های داخلی کشور در سال 2014 میلادی  به عنوان گونه های مهره دار در معرض تهدید در لیست سرخIUCN   قرار دارند.


علل بروز چالش:

بطور کلی چالش های پیش رو در حیات وحش کشور را عمدتا می توان در سه گروه طبقه بندی کرد:

الف) عوامل ناشی از توسعه و فعالیت‌های انسانی شامل:

1- جزیره‌ای شدن زیستگاه‌ها و جمعیت گونه‌ها
توسعه راه‌ها، سکونت‌گاه‌ها وکشتزارها، موجب جزیره ای شدن زیستگاهها و به طبع آن جمعیت برخی گونه های جانوری درون آن شده، به طوریکه ارتباط شان با جمعیت‌های پیرامون قطع و موجب انقراض محلی و بروز فشارهای درون‌آمیزی در درون جمعیت‌های موجود شده است و در دراز مدت این گونه، با چالش کاهش تنوع ژنتیکی وکاهش مقاومت گونه در مقابل بیماری‌ها وتغییرات محیطی مواجه می‌شود. برای مثال  می توان به جمعیت آهوان در زیستگاه‌های دشت سهرین زنجان، موته وکلاه قاضی اصفهان، هفتاد قله مرکزی و شیر احمد سبزوار و ...  اشاره کرد.

به علاوه این موضوع در مورد بسیاری از جمعیت‌های گوشتخوار کشورمان مثل یوزپلنگ و پلنگ نیز صادق است، تلفات این گونه‌ها در حوادث جاده‌ای و تقابل با جمعیت‌های انسانی از جمله دلایل اصلی این اتفاق ناگوار برای حیات‌وحش و این گونه های ارزشمند است.

از 1422 مورد ثبت شده مرگ و میر در بین پستانداران بزرگ جثه از سال 1386 تا نیمه اول سال 1393، گوشتخواران با حدود 49 درصد تلفات  بیشترین سهم مرگ و میر را به خود اختصاص داده‌اند و مهم‌ترین عامل در مرگ و میر گوشتخواران تصادفات جاده ای ثبت شده است به طوریکه تصادفات جاده‌ای به تنهایی 62 درصد مرگ و میرها را شامل می‌شود.

2- وجود سلاح‌های غیر مجاز
تعداد قابل ملاحظه ای اسلحه شکاری مجاز و غیر مجاز در کشور وجود دارد که نظر به تعداد درخواست‌های دفترچه و پروانه شکار، بیش از ظرفیت و توان حیات‌وحش کشور است. این تعداد اسلحه در واقع عرصه طبیعت ایران را به صحنه جنگی نابرابر  بین انسان و حیوان تبدیل کرده و امید است در سال جاری با ممنوعیت شکار و  اعمال  آن فرصتی برای احیای جمعیت گونه های قابل شکار فراهم شود.

علاوه بر آن  می توان به تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات (مصوبه 7/6/90 مجلس محترم شورای اسلامی) اشاره کردکه به استناد تبصره یک ماده 16 این قانون دارندگان سلاح‌های شکاری غیر مجاز می‌توانند مجوز حمل سلاح دریافت کنند و این موضوع باعث شده تعداد زیادی اسلحه غیر مجاز توسط افراد سود جو وارد کشور شود.

3- حضور دام بیش از ظرفیت در زیستگاه‌ها
متاسفانه در حال حاضر دو برابر و در برخی مناطق بیش از دوبرابر ظرفیت مراتع، دام در مناطق چرا می‌کنند و این موضوع ضمن تخریب پوشش گیاهی باعث کاهش منابع آب وعلوفه حیات‌وحش و فرو افت مطلوبیت زیستگاه‌ها شده است.

4- تجارت غیر قانونی گونه‌های جانوری و اجزای آن‌ها
دنیا امروز با گسترش پدیده شوم شکار وتجارت غیر قانونی جانوران وحشی واجزای آن‌ها مواجه است. به طوری که قاچاق جانوران وحشی واجزای آن‌ها بعداز قاچاق مواد مخدر و سلاح  رتبه سوم را به خود اختصاص داده وکشورمان به دلیل مکان جغرافیایی و غنای گونه‌ای و داشتن گونه‌های انحصاری، در معرض تهدید این پدیده است. متاسفانه ما  بیشتر با زنده‌گیری و قاچاق انواع خزندگان و دوزیستان مواجه هستیم.

ب) عوامل طبیعی

1- شیوع انواع بیماری‌ها

اگر چه شیوع بیماری‌ها بیشتر نتیجه عملکرد جامعه بشری است، اما عومل محیطی در پیدایش وگسترش آن نقش مهمی دارد. امروزه گونه‌های جانوری وحشی به ویژه گونه‌های در خطر انقراض با تهدید جدی و جدیدی به نام شیوع وگسترش انواع بیماری‌ها مثل طاعون نشخوارکنندگان کوچک، تب برفکی، شاربن (سیاه زخم)، آنفلوانزای فوق حاد پرندگان، هاری و ... مواجه هستند.

بروز برخی بیماری‌های نوظهور مثل آنفلوانزای فوق حاد پرندگان که انتشار آن توسط پرندگان وحشی صورت می‌گیرد تلفات زیادی نیز در بین این رده از جانوران در جهان به همراه داشته است.

به دلیل بومی‌شدن برخی از بیماری‌های دامی در کشور و کشورهای همسایه و  ورود غیر قانونی دام به علاوه حضور و چرای دام‌های آلوده در زیستگاه‌ها وارتباط آن‌ها با حیات‌وحش طی سال های اخیر شاهد بروز تلفات زیادی در بین گونه‌های ارزشمند و در خطر انقراض و آسیب پذیر کشور بوده ایم که می توان به تلفات قوچ ومیش در ساریگل (طاعون نشخوارکنندگان کوچک) ،گوزن زرد در خوزستان (میازیس) و تلفات کل و بز  و قوچ و میش در پارک ملی بمو در استان فارس طی آذر ماه سالجاری (طاعون نشخوار کنندگان کوچک) اشاره کرد.

به علاوه اینکه  گوشتخواران وحشی به عنوان مخزن بیماری خطرناک هاری در حیات وحش بوده  و کنترل این بیماری  نیازمند عزم ملی است.
در این بین بیماری هایی که  میزان ابتلا و مرگ و میر بالایی  به همراه دارند بسیار حائز اهمیت بوده و می توانند به عنوان تهدیدی جدی برای گونه های جانوری در معرض تهدید کشورمان تلقی شوند.

2- خشکسالی‌های متناوب
بروز پدیده تغییرات جهانی آب وهوا و به طبع آن خشکسالی‌های متناوب،کاهش منابع آب و علوفه و افزایش استرس‌های محیطی باعث کاهش میزان زادآوری در بین جمعیت انواع پرندگان خشکی‌زی و علفخواران شاخص و قابل شکار، مهاجرت و تلفات گونه در مسیرهای مهاجرت و کوچ‌های اجباری شده است. به طور مثال مهاجرت یا گدار غیر معمول در بین جمعیت‌های قوچ و میش از جزیره کبودان به جزیره اشک، خروج گوزن زرد از جزیره اشک و مرگ و میر آن‌ها در باتلاق‌های دریاچه ارومیه، مهاجرت اجباری آهوان از شیر احمد سبزوار به مناطق پرحادثه وکاهش طعمه در زیستگاه‌های یوزپلنگ از جمله مصادیق تاثیرات این  پدیده برحیات‌وحش است.

ج) عوامل ناشی از ضعف ساختار حفاظت

1- عدم امکانات، تجهیزات و نیروی انسانی کافی برای حفاظت
حدود 17 میلیون هکتار از سطح کشور با عناوین پارک ملی، منطقه حفاظت شده، اثر طبیعی ملی و پناهگاه حیات‌وحش برای حفظ ذخایر ژنتیکی تحت مدیریت سازمان حفاظت محیط زیست است. 7 میلیون هکتار نیزتحت عنوان منطقه شکار ممنوع وجود دارد. برای حفاظت این عرصه‌های وسیع وحساس، در حدود 2600 محیط بان (سرانه 6500 هکتار) در430 واحد محیط بانی مشغول انجام وظیفه هستند.

این در صورتی است که برای حفاظت مفید و مطابق  استاندارد جهانی می‌بایست حداقل 10هزار محیط‌بان به کار گرفته شود.گر چه با بهره گیری از فناوری و تکنیک های مورد نیاز و شیوه حفاظت هوشمند برای پایش مناطق تحت مدیریت (مانند بسیاری از کشورها) سرانه حفاظت از مناطق به طور قابل ملاحظه ای کاهش خواهد یافت.

2- ضعف قوانین ومقررات
عدم توجه به ارزش‌های متنوع گونه‌ها در برنامه‌ریزی توسعه، عدم تناسب جرایم شکار غیر مجاز با ارزش‌گونه ها (که اقدامات اخیر سازمان در جهت پیشنهاد افزایش جرایم شکار غیر مجاز در صورت تصویب می تواند تا حدی این موضوع را تعدیل نماید)، تصویب قوانین وآئین‌نامه‌های مغایر با ملاحظات محیط زیستی مثل تصویب قانون مجازات قاچاق اسلحه و مهمات (مصوبه 7/6/90 مجلس محترم شورای اسلامی)، اجرای پروژه‌های ملی بزرگ بدون توجیه زیست‌محیطی و ...

راهکارهای اساسی
1- توسعه و به کارگیری تکنولوژی‌های نوین برای حفاظت گونه‌ها
2- جمع‌آوری سلاح‌های غیرمجاز و صدور پروانه حمل سلاح شکاری متناسب با نیاز دارندگان (یعنی مشخص شدن هدف از حمل وکاربرد سلاح برای دارندگان آن)
3- کنترل و پیشگیری از شیوع بیماری‌ها در حیات‌وحش و تعیین تکالیف سازمان دامپزشکی در رابطه با این موضوع
4-  افزایش جرایم شکار غیر مجاز (در حال تصویب) و بازنگری در آن به صورت 2 الی 3 سالانه
5- ایجاد زمینه مشارکت فعال بخش خصوصی در مدیریت و حفاظت حیات‌وحش از طریق حفاظت مشارکتی مناطق مستعد و همچنین ایجاد قرق های اختصاصی
6- ارتقاء سطح دانش کارشناسان ومحیط بانان
7- لحاظ نمودن ارزش‌ گونه ها، توان طبیعی و ظرفیت تحمل زیست بوم‌ها در طرح‌های توسعه
8- بازسازی و احیای زیستگاهها و مسیر های مهاجر گونه ها
9- مصرف 100 درصد درآمد ناشی از صدور پروانه‌های شکار و صید و ضرر و زیان ناشی از شکار و صید غیر مجاز براساس دستورالعمل مصوب شورایعالی حفاظت محیط زیست برای حفاظت مناطق و کمک به ماموران اجرایی محیط زیست (منظور از کمک، هزینه‌های درمان، بیمه و... است)
10- بیمه کلیه محصولات کشاورزی در مقابل حمله حیوانات وحشی
11- جبران خسارات حمله حیوانات وحشی به انسان از محل صندوق ملی محیط زیست
12- اجازه به سازمان برای صدور پروانه شکار تروفه برای شکارچیان خارجی و داخلی با تعرفه مورد نظر سازمان و هزینه‌کرد درآمد حاصله جهت حفاظت گونه در زیستگاه‌های مرتبط
13-  رفع موانع قانونی جهت استفاده از حمایت و مشارکت مالی بخش خصوصی در حفاظت و تنوع زیستی همانند وزارت آموزش وپرورش ودانشگاهها

در خاتمه از کلیه همکاران محترم دفتر تنوع زیستی و حیات وحش که در تهیه مطالب ذکر شده بنده را یاری کردند، سپاسگزارم. همچنین تشکر ویژه دارم از دوست  گرامی و همکار محترم جناب آقای دکتر حسین محمدی مدیر کل محترم حفاظت محیط زیست استان البرز به خاطراستفاده از مطالب موجود در دفتر که قبلا توسط ایشان تهیه شده بود.

دکتر مجید خرازیان مقدم - مدیر کل دفتر تنوع زیستی و حیات وحش

چه دارویی را باچه غذایی نبایدخورد؟

آسـان NGO: تا به حال شده قرصی را همزمان با داروی دیگر یا خوراكی خاصی مصرف كنید و بعد دچار افت یا افزایش فشار خون، حالت تهوع، سردرد، معده درد و. . . شوید؟ یا اینكه پس از گذشت مدتی متوجه شوید دارویی كه می‌خورید تاثیری كه باید داشته باشد را ندارد یا برعكس، بیش از حد تاثیرگذار است؟

 

 

 

 

به گزارش سلامت نیوز به نقل از مجله سیب سبز، اگر چنین تجربه‌هایی را داشته‌اید، باید بدانید مصرف همزمان بعضی داروها با یكدیگر یا غذاهای خاص می‌تواند عوارض مختلف و حتی بسیار خطرناكی داشته باشد! اگر در ادامه این مطلب با ما باشید به شما خواهیم گفت كدام دارو را با كدام غذا نباید بخورید و از چه داروهایی با هم نباید استفاده كنید.


تداخل دارویی مفید هم داریم؟

بعضی تداخلات دارویی می‌توانند مفید باشند، در واقع بعضی داروها می‌توانند قدرت داروی دیگر را افزایش داده یا عوارض آن را كاهش دهند. برای مثال گاهی برای كاهش عارضه‌ تهوع در گروهی از داروهای ضد درد، آن را با یك داروی ضد تهوع تركیب می‌كنند. البته در بعضی تداخلات دارویی نیز یك دارو می‌تواند اثربخشی داروی دیگر را كاهش دهد.

برای مثال قرص‌های جلوگیری از بارداری می‌توانند اثر بعضی از آنتی‌بیوتیك‌ها را كاهش دهند. گاهی نیز عوارض ناشی از تداخل دارویی می‌تواند خطرناك باشد. برای مثال وقتی فرد داروی ضدانعقاد مصرف می‌كند، اگر بدون مشورت با پزشك از دارویی گیاهی با اثر ضدانعقادی استفاده كند، ممكن است دچار خونریزی داخلی شود!لبنیات اثر آنتی‌بیوتیك را كم می‌كند!

اغلب آنتی‌بیوتیك‌ها از جمله آنتی‌بیوتیك‌های خانواده «كینولون» مثل «سیپروفلوكساسین» و «لواكویین» در معده به كلسیم و آهن متصل می‌شوند و نمی‌توانند جذب بدن شوند

- بنابراین اثرشان كاهش پیدا می‌كند و عفونت درمان نمی‌شود. پس از مصرف لبنیات، مكمل‌های حاوی آهن، قرص‌های كلسیم، قرص یا كپسول روی همزمان با این آنتی‌بیوتیك‌ها خودداری كنید. البته مصرف همزمان آنها با مواد غذایی حاوی آهن خیلی مشكل‌ساز نخواهد بود.

- آنتی‌بیوتیك‌ها همچنین نباید همزمان با داروهای ضداسید معده، آبمیوه، چای و نوشابه مصرف شوند و بهتر است همراه با آب فراوان، دو ساعت قبل یا شش ساعت بعد از مصرف موارد مذكور در بالا میل شوند.با این دارو سالاد نخورید!


ویتامین K موجود در خوراكی‌هایی مثل كلم، كاهو، بروكلی، نخود، اسفناج، آووكادو و... می‌تواند برای كسانی كه از داروهای رقیق‌كننده خون ازجمله وارفارین استفاده می‌كنند، خطرناك باشد. در واقع نوسانات این ویتامین در بدن می‌تواند وارفارین را بی‌اثر كند و آثار ضدانعقادی آن را كاهش دهد؛ در نتیجه احتمال شكل‌گیری لخته‌های خونی بالا می‌رود. پس سعی كنید هر هفته میزان مشخصی از این ویتامین را مصرف كنید. ویتامین K همچنین میزان تاثیر استامینوفن را پایین می‌آورد.قبل از خوردن وارفارین بخوانید!

- سیر از تشكیل لخته در خون جلوگیری می‌كند و باعث افزایش رقت خون می‌شود. بیمارانی كه وارفارین مصرف می‌کنند نباید بیشتر از یک حبه سیر در روز مصرف كنند زیرا ممكن است باعث رقیق شدن بیش از حد خون‌شان و احتمال خونریزی در بدن‌شان شود.

- مصرف چای سبز و فرآورده‌های لوبیای سویا باعث كاهش اثر ضدلخته‌‌ای وارفارین و افزایش احتمال بروز لخته می‌شود. در مقابل، مصرف فرآورده‌های انبه و آب آن باعث افزایش اثر ضد لخته‌ای وارفارین و احتمال خونریزی می‌شود.

- مصرف فرآورده‌های پروبیوتیكی مانند ماست پروبیوتیك باعث افزایش تولید ویتامین K در بدن می‌شود بنابراین مصرف این‌گونه فرآورده‌ها باعث افزایش نیاز به مصرف وارفارین خواهد شد.با این داروها شیرین‌بیان نخورید

شیرین‌بیان حاوی «گلیسیریزین» است؛ ماده‌ای كه فشار خون را افزایش می‌دهد بنابراین مصرف همزمان آن با داروی كاهنده فشار خون می‌تواند تاثیر دارو را كاهش دهد و فشار خون را در سطح خطرناكی بالا نگه دارد. همچنین كسانی كه از داروهای مهاركننده ACE (كاهنده فشار خون) مثل «انالاپریل» و «كاپتوپریل» استفاده می‌كنند نباید از نمك پتاسیم (نمك رژیمی بدون سدیم) استفاده كنند زیرا مهاركننده‌های ACE خود باعث افزایش اثر پتاسیم در بدن می‌شوند و می‌توانند باعث سكته شوند! مصرف همزمان این داروها با انار نیز اثر دارو را افزایش می‌دهد و می‌تواند باعث سبكی سر یا سرگیجه به دلیل كاهش فشار خون شود.

شیرین‌بیان با مهار سدیم و دفع پتاسیم باعث می‌شود عوارض ثانویه كورتون‌ها مثل پوكی استخوان، ورم و آب سیاه بالا برود. مصرف شیرین‌بیان با ادرارآورها نیز ممنوع است زیرا باعث دفع پتاسیم می‌شود و كمبود پتاسیم عامل بروز مشكلاتی در ریتم ضربان قلب خواهد شد. توصیه می‌شود اگر تحت درمان‌های دارویی هستید، بیش از 10 گرم گیاه شیرین‌بیان به شكل چای یا سایر نوشیدنی‌ها مصرف نكنید.با استاتین، گریپ‌فروت نخورید

مصرف همزمان آب گریپ‌فروت با استاتین‌ها (گروهی از داروهای كاهنده كلسترول خون مثل لواستاتین و آتروواستاتین) باعث اختلال در عملكرد آنزیم متابولیزه كننده این داروها در بدن می‌شود؛ در نتیجه اثر دارو افزایش پیدا می‌كند.

پس اگر از این داروها استفاده می‌كنید بهتر است تا دو ساعت قبل و بعد از مصرف آنها آب گریپ‌فروت ننوشید و روی هم رفته طی روز بیش از 250 سی‌سی از این آبمیوه نخورید. آب گریپ‌فروت اثر و عوارض جانبی بعضی از داروهای دیگر را نیز افزایش می‌دهد. به‌طور كلی بهتر است همزمان با آن از مصرف داروهای مخصوص قلب، آلرژی، اضطراب، آسم، لخته‌های خونی، سرطان، سرفه، افسردگی، صرع، پرفشاری خون، عفونت، سكته‌های مغزی و قلبی خودداری كنید.این پنیر را با قرص ضد افسردگی نخورید

مهاركننده‌های مونوآمین اكسیداز با نام اختصاری MAO دسته‌ای از داروهای ضدافسردگی هستند. این داروها به‌دلیل عوارض جانبی و تداخل‌های دارویی خطرناك‌شان كمتر تجویز می‌شوند اما در درمان افسردگی و مراحل اول بیماری پاركینسون بسیار موثرند. در واقع این گروه از داروها و همچنین آنتی‌بیوتیك‌هایی مثل «لینزولید»، آنزیمی كه به تجزیه «تریامین» كمك می‌كند را از كار می‌اندازند. تیرامین نوعی اسیدآمینه است كه در پنیرهایی با تاریخ نگهداری بالا مثل پنیر پارمسان، گودا و بلوچیز و همچنین سوسیس و كالباس، موزهای خیلی رسیده، آووكادو، اسفناج، سس سویا و ماءالشعیر یافت می‌شود.

تیرامین اگر در بدن تجزیه نشود، فشار خون را افزایش می‌دهد بنابراین افرادی كه از مهاركننده‌های MAO استفاده می‌كنند اگر همزمان با داروی‌شان از این خوراكی‌ها مصرف كنند، ممكن است فشار خون‌شان به درجات خطرناكی بالا برود و آنها را دچار درد شدید قفسه سینه كند. همچنین باید همزمان با این داروها از مصرف محرك‌های دیگر مثل كافئین خودداری كرد چون اثر دارو را افزایش می‌دهند.اثر قرص ضدبارداری كم می‌شود اگر. . . !

مصرف همزمان قرص ضدبارداری با داروی ریفامپین (نوعی آنتی‌بیوتیك) و همچنین تركیبات پنی‌سیلین و تتراسایكلین، فنوباربیتال، كاربامازپین، فنی‌تویین و بسیاری از ضدصرع‌های دیگر، داروهای ضدسل و داروهای ضدمیگرن باعث كاهش اثر این قرص می‌شود. علاوه بر این، قرص ضدبارداری باعث افزایش انعقادپذیری خون می‌شود و می‌تواند باعث كاهش اثر بعضی از داروهای ضدانعقاد خون همچون وارفارین شود. این قرص همچنین باعث كاهش جذب ویتامین B و اسیدفولیك می‌شود بنابراین در دوران مصرف آن نباید از منابع غنی ویتامین B مثل جگر و سبزی‌هایی با رنگ سبز تیره مثل اسفناج غافل شوید.داروی ضدآكنه با آب هویج نمی‌سازد

مصرف همزمان داروی ضدآكنه «ایزوترتینوئین» (آكوتان و دكوتان) با داروهای داكسی‌سیكلین، مینوسیكلین، تتراسیكلین، متوتركسات، مكمل‌های حاوی ویتامین A و هر نوع مكمل برای افزایش یا كاهش وزن و بدن‌سازی ممنوع است. توصیه می‌شود از مصرف الكل هم خودداری شود زیرا باعث عوارض كبدی خواهد شد. بهتر است در طول درمان این دارو از زیاده‌روی در مصرف آب هویج (بیش از دو لیوان در روز) خودداری كنید چراكه این دارو از مشتقات ویتامین A تولید شده است و زیاده‌روی در مصرف آب هویج همزمان با آن ممكن است باعث آسیب كبدی شود.چای، استامینوفن را قوی‌تر می‌كند!

مصرف چای، 20دقیقه قبل از دریافت استامینوفن باعث افزایش اثربخشی این دارو می‌شود. كافئین موجود در قهوه، چای یا نوشیدنی‌های كولادار میزان جذب استامینوفن را افزایش می‌دهد اما این را هم باید در نظر داشت كه دوز بالای این تركیب باعث آسیب‌ كبدی می‌شود. مصرف بعضی داروها با نوشیدنی‌های كافئین‌دار نیز می‌تواند علائمی مانند لرزش، تعریق و لكنت در فرد ایجاد كند؛ برای مثال هرگز نباید داروهای ضدآسم مثل تئوفیلین را با نوشیدنی‌های حاوی كافئین مصرف كرد. به‌طور كلی اگر دارو می‌خورید، مصرف چای، قهوه و نوشیدنی‌های كولادار را به یك فنجان تا یك لیوان در روز كاهش دهید.

نكته مهم: برای جلوگیری از عوارض تداخلات دارویی باید در مراجعه به هر پزشكی به‌طور دقیق او را از تمام داروها و مكمل‌های گیاهی یا شیمیایی مورد مصرف خود مطلع سازید. هنگام تحویل دارو از داروخانه نیز در مورد تداخل آن با داروهای دیگر و مواد غذایی خاص از دكتر داروساز سوال كنید. خواندن بروشور داخل بسته‌بندی دارو نیز كمك كننده است.آسپرین را با ایبوپروفن نخورید!

افرادی كه سابقه سكته قلبی داشته و متخصص قلب مصرف روزانه آسپرین را برای آنها تجویز كرده است در صورتی كه به هر دلیلی برای كنترل درد، ایبوپروفن را در فاصله زمانی كمتر از 8 ساعت قبل از آسپرین مصرف كنند، اثرات آسپرین در محافظت از قلب‌شان بسیار كم خواهد شد به خصوص اگر به دفعات یا به‌طور مرتب از این مسكن یا هم‌خانواده‌های آن استفاده كنند. شیر نیز می‌تواند اثر آسپرین را كاهش دهد زیرا مصرف زیاد آن میزان اسیدیته ادرار را تغییر می‌دهد و باعث دفع بیشتر دارو می‌شود. بهتر است بین مصرف محصولات لبنی به‌خصوص شیر و این دارو دو ساعت فاصله بیندازید.قرص را با قاشق له نكنید!

بسته به نوع قرص، تاثیر كوبیدن و له كردن آن فرق می‌كند. له كردن بعضی از قرص‌ها روی خاصیت و اثرگذاری آنها تاثیر منفی می‌گذارد. پوشش یك دارو متناسب با نوع هضم آن انتخاب می‌شود و روی تاثیرگذاری آن نقش دارد. له كردن قرص می‌تواند به بروز عوارض جانبی از یك معده درد ساده گرفته تا زخم معده و بی‌اثری قرص منجر شود. اگر در بلع دارو مشكل دارید می‌توانید آن را به قسمت‌های كوچك‌‌تر تقسیم كنید.

برای بچه‌های زیر شش ماه هم به جای قرص، شربت‌های جایگزین وجود دارد. همچنین باز كردن كپسول و حل كردن پودر آن در آب به هیچ‌عنوان توصیه نمی‌شود. شكل ژلاتینی كپسول‌ها نقش مهمی در شیوه‌ آزاد شدن محتویات آن در بدن دارد. بدون كپسول، پودر داخل آن بی‌واسطه وارد معده می‌شود و این خطر وجود دارد كه با ترشحات معده در آمیخته و فاسد شود. در نتیجه امكان دارد اثر دارو كاهش پیدا كند.1 + 5 نكته مهم دارویی!

1- در مورد داروهایی كه ممكن است باعث تحریك و ناراحتی دستگاه گوارش شوند توصیه می‌شود كه همراه غذا مصرف شوند. برای مثال قرص ایبوپروفن كه معمولا با نام بروفن شناخته می‌شود، بهتر است همراه با مقداری غذا یا خوردنی دیگر مصرف شود یا در شرایطی استفاده شود كه ظرف یك ساعت گذشته غذا میل شده باشد.

2- مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها باید یک ساعت قبل از غذا یا دو ساعت بعد از آن باشد.

3- آنتی‌بیوتیك‌هایی مانند آموكسی‌سیلین، آزیترومایسین، آمپی‌سیلین، سفیكسیم، سفالكسین، مترونیدازول، ریفامپین، پنی‌سیلین و تتراسایكلین می‌توانند باعث اسهال شوند بنابراین برای جبران كمبودهای بدن، مصرف میوه، سبزی، مایعات و سوپ‌ها در دوره مصرف آنتی‌بیوتیك‌ها توصیه می‌شود.

4- داروهای ضد قارچ مثل گریزوفلووین و فلوكونازول كه محلول در چربی هستند، در صورت مصرف با غذاهای چرب، بهتر جذب می‌شوند.

5- هیچ‌گونه دارویی را تا دو ساعت پس از مصرف آنتی‌اسید مصرف نكنید. از آنتی‌اسید پس از مصرف غذا استفاده كنید.

6- شربت آلومینیوم ‌ام‌جی‌اس را با معده خالی و یک ساعت پیش از غذا مصرف كنید.چی رو با چی نخوریم؟

- مصرف همزمان استامینوفن با غذاهای غنی از كربوهیدرات مثل بیسكویت، خرما، مربا و... باعث كندی جذب دارو می‌شود.

- مصرف همزمان قرص‌های پوشش‌دار بیزاكودیل (نوعی ملین) همراه با شیر یا غذاهایی كه خاصیت بازی دارند باعث از بین رفتن پوشش قرص در معده و كاهش اثرات درمانی دارو می‌شود.

- مصرف داروهای آهن‌دار مثل سولفات آهن (فروس‌سولفات) و خوراكی‌های حاوی آهن با چای باعث عدم جذب آهن می‌شود. پس افرادی كه فقر آهن دارند نباید بلافاصله بعد از غذا، چای بنوشند.

- همچنین مصرف همزمان حبوبات، تخم‌مرغ و لبنیات با مكمل آهن (فروس‌سولفات) مانع جذب آن می‌شوند. در مقابل، مصرف قرص‌های آهن با آب مركبات به دلیل وجود ویتامین C باعث جذب بهتر آهن می‌شود.

- مصرف همزمان دارو و مایعات داغ، باعث كاهش اثرات آنها می‌شود.

- مصرف همزمان الكل همراه بعضی داروها مثل مترونیدازول، سفالوسپورین و بعضی از داروهای پایین‌آورنده قند خون مثل گلی‌بن‌كلامید باعث كاهش اثر دارو و ایجاد عوارض ناخواسته دارویی از قبیل تهوع، استفراغ، كرامپ‌های شكمی و سردرد می‌شود.

- مصرف همزمان الكل همراه داروهای آرام‌بخش و خواب‌آور باعث افزایش اثر تضعیف كننده سیستم اعصاب توسط این داروها می‌‌شود.

- مصرف همزمان استاتین‌ها (داروهای كاهنده كلسترول خون) با داروهای ضد قارچ مثل «فلوكونازول» می‌تواند باعث ضعف شدید ماهیچه‌ای یا آسیب كلیوی شود.

- مصرف فیبرهای غلات، سبوس، حبوبات، ریواس و اسفناج جذب قرص‌های كلسیم را كاهش می‌دهد.

- تركیبات اسیدی موجود در آبمیوه‌ها می‌توانند اثربخشی آنتی‌بیوتیك‌ها (مانند پنی‌سیلین) را كاهش دهند.

- مصرف سه تا چهار فنجان چای یا قهوه در روز ممكن است اثر دگزامتازون را افزایش دهد.چند تركیب خطرناك را بشناسید!


داروی ضدافسردگی + مسكن‌ها

بعضی از داروهای ضدافسردگی باعث افزایش ترشح ماده شیمیایی شادی‌زا موسوم به سروتونین در مغز می‌شوند. بعضی مسكن‌ها نیز تاثیری مشابه دارند، در نتیجه مصرف همزمان این داروها با یكدیگر باعث افزایش شدید این تركیب در مغز می‌شود و فرد را دچار آشفتگی، تشویش، بالا رفتن دمای بدن و افزایش ضربان قلب و تنفس می‌كند.مسكن‌ + داروی ضداضطراب + شل‌كننده عضلات

هر پزشكی می‌داند كه تركیب این سه دارو كشنده است، با این حال بعضی بیماران به دلیل مراجعه به پزشك‌های مختلف و تجویز همزمان این داروها، آنها را به‌طور ناخواسته و تصادفی با هم مصرف كنند كه در این صورت جان خود را به خطر می‌اندازند!

منبع: سلامت نیوز به نقل از مجله سیب سبز

بیایید زمین را با حیوانات شریک شویم

بیایید زمین را با حیوانات شریک شویم

پایمال کردن حقوق حیوانات به سیرک‌ها و باغ وحش‌ها محدود نمی‌شود، زیرا نقض حقوق حیوانات در بیشتر مواقع از درون خانه‌ها آغاز می‌شود،

برای نمونه وقتی پرنده یا پستاندار کوچکی را در قفس نگهداری می‌کنیم یا به گرفتن عکس یادگاری با گونه‌های جانوری اسیر افتخار کرده و آنها را در شبکه‌های اجتماعی به اشتراک می‌گذاریم یا هنوز اسلحه‌های شکاری در تابلوی افتخارهای برخی خانواده‌ها جای دارد و افرادی که می‌توان آنها را «حیوان باز» نامید در جامعه اعتبار دارند، دم زدن از حقوق حیوانات‌ مشکل است.

برای تغییر این نگرش و حمایت واقعی از حقوق حیوانات باید با مطالعه روش اصولی را انتخاب کرد، زیرا این روزها بیشتر افرادی که در خانه‌های خود از حیوانات نگهداری می‌کنند به اشباه تصور می‌کنند حامی حقوق حیوانات هستند.‌ برای فهمیدن حال و روز مردم هر شهر می‌توان حال و روز حیواناتی را که در آن شهر زندگی می‌کنند، بررسی کرد و از وضع مردم با خبر شد به این شکل اگر حال گربه، سگ و پرنده‌ها خوب بود یعنی نمی‌لنگیدند، چشم‌شان کور یا دم‌شان قطع نشده بود و با امنیت در شهر تردد می‌کردند می‌توان نتیجه گرفت که حال مردم آن شهر نیز خوب و آمار بزهکاری در آن پایین است.‌

شهرام امیری شریفی، مدیر دیده بان حیات حقوق حیوانات در گفت‌وگو با جام‌جم بیان می‌کند: بحث حقوق حیوانات در ایران به نسبت بحث جدیدی است، ده سال پیش رسانه‌ها به حقوق حیوانات نمی‌پرداختند و به فعالان حقوق حیوانات اتهاماتی زده می‌شد، اما اکنون تمام‌ رسانه‌ها به حقوق حیوانات می‌پردازند.

نبود قانون، مشکل امروز


این در حالی است که باید تاکید کرد مانند یک دهه پیش که دم زدن از حقوق حیوانات سخت بود، این روزها گفتن از لزوم تصویب قوانین دراین حوزه سخت است، زیرا نمایندگان مجلس در برابر لزوم جرم انگاری‌ آزار حیوانات می‌گویند این کار در اولویت برنامه‌های آنها قرار ندارد.

جاوید آل داوود، رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حیوانات در گفت‌وگو با جام‌جم تصریح می‌کند: می‌توان گفت در این مورد قانونی وجود ندارد، بجز این‌که در سال 48 یا 49 یک ماده قانونی تصویب شده که براساس آن افرادی که مرغ‌ها را پشت و رو نگه می‌دارند دو ریال جریمه می‌شوند این آخرین قانونی است که در کشورمان به حقوق حیوانات اشاره می‌کند.

وی درباره تلاش‌های انجمن برای تصویب قانون در این باره عنوان می‌کند: انجمن حمایت از حیوانات در مجلس ششم پیش‌نویس قوانینی را برای حقوق حیوانات پیشنهاد کرد که همه آنها مستند به روایات و احادیث بود، اما این پیش‌نویس هیچ وقت در اولویت کار مجلس قرار نگرفت. افزون براین از طریق نظام دامپزشکی نیز پیگیری‌هایی کردیم، اما این تلاش نیز راه به جایی نبرد.

بیایید زمین را با حیوانات شریک شویم


نکته اینجاست که چون در این حوزه هیچ قانونی وجود ندارد، حوادث حیوان آزاری قابل پیگرد نیست، البته در ارتباط با حیات وحش مشکل زیادی وجود ندارد، چون قوانین شکار اجرا می‌شود، اما درباره حیوانات دیگر مشکلات زیادی وجود دارد.‌

رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حیوانات خاطرنشان می‌کند: برای رسیدگی به پرونده‌ها اکنون از قوانین خیانت در امانت استفاده می‌کنیم، اما برخی قضات می‌گویند چون خرید و فروش حیواناتی مانند سگ و گربه مشکل دارد، نمی‌توان مالکیت آنها را اثبات کرد البته به نظر قاضی بستگی دارد، زیرا در برخی پرونده‌ها ما توانسته‌ایم موفق شویم.‌

وی ادامه می‌دهد: اکنون سازمان دامپزشکی جهانی حقوق حیوانات پرورشی را پیگیری می‌کند تا اگر کشوری حیواناتی مانند گوسفند و گاو را در شرایط نامطلوب نگهداری کرد خرید دام از آن کشور را تحریم کند.

پیشینه فرهنگی قوی


محمد درویش، مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز با تائید این‌که در کشورمان قانون مدونی در این حوزه نداریم، بیان می‌کند: اما وقتی به پیشینه فرهنگی کشور نگاه می‌کنیم سفارش زیادی در دین مبین اسلام وحتی در گذشته‌هایی که ایرانیان هنوز مسلمان نشده بودند در این حوزه وجود دارد.‌

وی ادامه می‌دهد: نخستین سند باستانی در این باره نیز منشور «پارسوماش» است که سخنی از کورش را نقل می‌کند؛ «به فهم آب رسیدن و گندم را گرامی داشتن‌/ ‌این آیین من است‌/ ‌پس هر که رونده‌ای را بیازارد جهان را آزرده است‌/ ‌او که درختی را بیفکند؟ بی‌اجاق خواهد مرد‌/ ‌او که آب را بیالاید‌/‌ روان خویش را آلوده است.»‌/‌ در واقع تاکید بر این است که تعامل با حیوانات جزو فرهنگ ارزشمند ایرانی بوده است.‌ این درحالی است که ما در شرع مقدس اسلام نیز نکاتی دراین زمینه داریم برای نمونه نباید حیوانات را دربرابر همنوعان خود ذبح کرد، زیرا اسلام این کار را غیر اخلاقی می‌داند.

وی یاد آور می‌شود: امروزه حقوق حیوانات در حوزه محیط زیست به رسمیت شناخته می‌شود که از آن به عنوان بیودموکراسی یاد می‌کنند براین اساس شاخص جامعه توسعه یافته این نیست که تمام شهروندان فارغ از رنگ و پوست، مذهب و نژاد باید برخوردار از فرصت‌های برابر اجتماعی باشند، بلکه شاخص جامعه توسعه یافته این است که حیات همه زیست‌مندان ساکن در آن سرزمین شامل انسان، حیوان و گیاه کرامت داشته باشد.‌

امیری شریفی اظهار می‌کند: مشکل دیگر در این حوزه ناآگاهی عمومی است، زیرا خیلی از مسئولان سیرک‌ها می‌گویند حامی حقوق حیوانات هستند یا برخی از مردم که در خانه‌های خود از حیوانات نگهداری می‌کنند خود را طرفدار حقوق حیوانات می‌دانند یا مردم عادی تصور می‌کنند که اگر جلوی گربه‌ها آشغال گوشت بریزند فعال حقوق حیوانات هستند باید تاکید کرد اهمیت آگاه کردن این افراد کمتر از قانون‌گذاری در این حوزه نیست.

پیشرفت در حمایت از حقوق حیوانات


حمایت از حقوق حیوانات شرایط بهتری در کشور پیدا کرده برای نمونه می‌توان به فعالیت «کمپین سیرک نه» اشاره کرد که تاکنون 18 استان کشورمان به آن پیوسته‌اند و به این شکل دیگر سیرک‌هایی که از گونه‌های جانوری برای اجرای نمایش استفاده می‌کنند حق برگزاری نمایش در این استان‌ها را ندارند، جالب اینجاست که این فعالیت از چشم فعالان حقوق حیوانات در دیگر کشورها نیز پنهان نمانده است.

امیری شریفی دراین باره عنوان می‌کند: از سال 86 برنامه‌هایی را برای جلوگیری از فعالیت سیرک‌ها آغاز کردیم و اکنون فعالان حقوق حیوانات در انگلیس و آمریکا فعالیت ایرانی‌ها را به مسئولان خود یادآوری کرده و می‌گویند وقتی ایران می‌تواند فعالیت چنین سیرک‌هایی را محدود کند چرا آمریکا و انگلستان نتوانسته‌اند. ‌ هر چند شرایط نگهداری حیوانات در سیرک‌هایی که در این کشورها هستند با کشور ما متفاوت است، اما فعالان حقوق حیوانات معتقدند باید مانع‌ فعالیت همه سیرک‌هایی که از حیوانات استفاده می‌کنند، شد.

اما رئیس هیات مدیره انجمن حمایت از حیوانات معتقد است در حوزه حمایت از حقوق حیوانات وضع کشور بدتر شده است، او به نحوه جمع‌آوری سگ‌های ولگرد در شهرهای کشور اشاره و تصریح می‌کند: با وجود این‌که چند سال پیش مصوبه‌ای برای زنده‌گیری سگ‌های ولگرد در وزارت کشور تصویب کردیم، اما پیمانکاران برای این‌که حداقل هزینه را برای جمع‌آوری سگ‌های ولگرد بکنند با چوب، چماق و گرسنگی دادن حیوانات را می‌کشند، برای نمونه مدتی پیش در کمال شهر کرج به جای عقیم‌کردن سگ‌ها آنها را در وسط بیابان رها کردند تا تلف شوند.‌

مدیرکل دفتر آموزش و مشارکت مردمی سازمان حفاظت محیط زیست نیز درباره بهبود وضع حقوق حیوانات در کشور در چند سال اخیر عنوان می‌کند: به نسبت یک یا دو دهه پیش بسیار وضع مناسب‌تر و آگاهی مردم بیشتر شده، زیرا حساسیت‌های مردم بیشتر شده است، امروز خیلی از رسانه‌ها به محیط زیست می‌پردازند، اما باتوجه به حساسیت و شکننده بودن محیط زیست کشور باید حساسیت‌ها بیشتر شود.

درویش درباره تهیه قانون در این حوزه یادآور می‌شود: دو راه وجود دارد یکی این‌که نمایندگان مجلس طرحی را مطرح کنند یا سازمان‌های متولی حفاظت محیط زیست و جنگل‌ها در قالب یک لایحه پیشنهادهای خود را ارائه کنند، در هر دو حوزه نقش سازمان‌های مردم نهاد و مردم مهم است، زیرا مردم باید از دولت و مجلس بخواهند چنین طرح و لوایحی را در دستور کار خود قرار دهند.‌ این در حالی است که بیش از 700 سازمان مردم نهاد محیط زیستی در کشور فعال هستند و می‌توان گفت حدود 16 درصد از این سازمان‌ها توجه به حفظ حقوق حیوانات را به عنوان اصلی‌ترین گرایش خود مطرح کرده‌اند.

هرچند گرایش به حقوق حیوانات در بین سازمان‌های مردم نهاد در حال افزایش است، اما برای افزایش آن باید ‌سراغ مدارس، آموزش و پرورش و دانشگاه‌ها رفت و از مسئولان خواست ‌محتواهای محیط زیستی را به شکل جذاب تری ارائه کنند، افزون بر این فیلمسازان، نویسندگان، موسیقیدانان و ترانه‌سراهای بزرگ نیز باید آثار محیط زیستی بیشتری تولید کنند، این فعالیت‌ها سبب می‌شود ‌ بخش فرهنگی جامعه نسبت به اخلاق محیط زیستی حساس‌تر شود.‌

لزوم دفاع از حقوق حیوانات

تاریخچه روز جهانی حقوق حیوانات به سال 1998 و زمانی بر می‌گردد که فعالان حقوق حیوانات برای یادآوری اهمیت توجه به حقوق حیوانات، دهم دسامبر (19 آذر) هر سال را به نام روز حمایت از حقوق حیوانات نامگذاری کردند به این شکل هر سال فعالان حقوق حیوانات در این روز جشنوارهایی برگزار کرده ‌ یا در‌مقابل مراکزی که حقوق حیوانات را رعایت نمی‌کنند، تجمع کرده و شمع روشن می‌کنند. این افراد سعی دارند در این روز توجه عامه مردم را به این مهم جلب کرده و خواسته‌های خود را نیز به گوش مسئولان برسانند در واقع می‌توان گفت هدف فعالان حقوق حیوانات از گرامیداشت روزجهانی حقوق حیوانات یادآوری این نکته است که نباید به حیوانات ظلم کرد، زیرا آنها زمین را با انسان‌ها شریک هستند.‌

در حمایت از حیوانات دو نگرش عمده وجود دارد، گروهی به رعایت رفاه حیوانات و برخی به رعایت حقوق حیوانات معتقدند، حمایت از حقوق حیوانات تفاوت مشخصی با رفاه حیوانات دارد، زیرا فعالان حقوق حیوانات هیچ‌گونه استثمار حیوانات را نمی‌پذیرند، اما فعالان رفاه حیوانات می‌گویند اگر حیوان درد و سختی جسمی نکشد، مشکلی وجود ندارد. آنها بر این باورند که می‌توان از پوست حیوانات نیز استفاده کرد فقط به این شکل که شرایط نگهداری از آنها مناسب بوده و با مرگ بدون درد به زندگی آنها خاتمه داد.

ریشه رفاه حیوانات مسائلی است که به فیزیک حیوان و آسایش جسمی او بر می‌گردد، اما حقوق حیوانات به این می‌پردازد که انسان چه حقی دارد که حیوانی را محدود کند حتی اگر شرایط بهتری از محیط طبیعت برای آن در نظر بگیرد این نگرش اخلاقی و فلسفی‌تر است. باید تاکید کرد هرگونه استثمار حیوانات را باید نقض حقوق حیوانات دانست از محدودکردن آزادی آنها در سیرک و باغ وحش گرفته تا نگهداری آنها در قفس و ‌آکواریوم‌های خانگی.

منبع: جام جم آنلاین

نقشه زمین با واقعیت تفاوت دارد؟!

شاید پذیرش این مساله کمی دشوار باشد ولی ذهنیتی که ما تاکنون از ابعاد خشکی های کره زمین داشته ایم با واقعیت تفاوت زیادی دارد.
به گزارش مجله مهر، طبق نظریه معروف به گال-پیترز وقتی کره زمین را به نقشه دوبعدی تبدیل می‌کنیم؛ با نقشه های معروف فعلی تفاوت چشمگیری خواهد داشت.
این نظریه با عنوان «استوانهای برابر» نقشه ای جدید را به جهان عرضه کرد. نقشه ای که در آن خیلی از کشورهای کوچک و خیلی از کشورهای دیگر بزرگتر شدند! در این نقشه که با عنوان نقشه طرح گال-پیترز معروف شده است؛ برای اولین بار در 1855 توسط جیمز گال ارائه شد. و سی سال بعد و در سال 1885 در مجله جغرافیایی اسکاتلند منتشر شده است.
با توجه به نقشه های گال پیترز چین چهار برابر بزرگتر از گرینلند است و آفریقا سه برابر آمریکای شمالی است و مکزیک از آلاسکا بزرگتر است. این خطا حاصل شیوه ترسیم نقشه‌ای مشهور به ترسیم مرکاتور است که می‌توان آن را در نقشه‌هایی که از سال 1596 ایجاد شده‌اند و اکنون در گوشه‌و‌کنار جهان بازنشر و مصرف می‌شوند مشاهده کرد.
نقشه معروف به گال-پیترز
در گذشته عواملی همچون خرافات و تخیلات مردم و همچنین قدرت سلطه گران باعث می شد که نقشه های جهان با واقعیت تفاوت فراوانی داشته باشد و  بسیاری بر این باور هستند که این خطا در نقشه های کنونی که کشورهای نیمکره شمالی را بزرگتر نشان می دهد ریشه در چنین عواملی داشته باشد. اما به گفته «جیمز وان» که خود یکی از محققین است، این خطا به واسطه دلایل محاسباتی رخ داده است.
بزرگترین چالش،‌ غیرممکن بودن نمایش دادن چهره کروی زمین بر صفحه‌ای مسطح است،‌ مشکلی که طراحان نقشه‌ را برای قرن‌ها درگیر خود ساخته‌است. در نتیجه شکل نقشه‌هایی که از جهان ترسیم شده از تنوع زیادی برخوردار است، از نقشه‌های قلبی شکل گرفته تا مخروطی شکل، تمامی این انواع با ابداع تکنیکی جدید توسط گراردوس مرکاتور از بین رفتند.
ترسیم مرکاتور تکنیکی است که به واسطه آن در ازای ترسیم شکل درستی از بخش‌های مختلف زمین، ابعاد بخشهای شمالی نادرست و معمولا بزرگتر نمایش داده می‌شود. برای مثال در نقشه‌هایی که به کمک این تکنیک ترسیم شده‌اند، آمریکای شمالی اگر بزرگتر دیده‌نشود،‌به بزرگی آفریقا دیده می‌شود و گرینلند نیز بسیار بزرگ ترسیم می‌شود. اما در واقعیت، آفریقا از هردو این دو منطقه بزرگتر است،‌در حقیقت می‌توان کل آمریکای شمالی،‌هندوستان، آرژانتین، تونس و چند منطقه دیگر را درون آفریقا گنجاند.
براساس نقشه گال-پیترز که در آن از تکنیک ترسیم برابر استفاده شده و نسبت حجم زمین به قاره‌ها در آن رعایت می‌شود، کشورهای اسکاندیناوی لز هندوستان بزرگتر هستند درحالی که در واقعیت هندوستان سه برابر بزرگتر از کل کشورهای اسکاندیناوی در کنار یکدیگر است.
نقشه های معروف فعلی
نکته دیگر درباره نقشه‌ها این است که قرار گرفتن شمال در بالای نقشه تنها قراردادی محض است که اکنون در تمامی جهان پذیرفته شده است. بازبینی نقشه‌هایی که در طول تاریخ ترسیم شده‌اند می‌تواند نقش ذهنیت ترسیم‌کننده‌ها را در ترسیم نقشه‌ها به‌خوبی آشکار کند.
برای مثال در نقشه‌ای که به کره هاینز شهرت داشته و در سال 1623 ترسیم شده،‌جهان از دیدگاه چینی‌ها نمایش داده شده‌است. در این نقشه که ویژه امپراطوران چین ترسیم شده و قدیمی‌ترین کره زمین چینی است که شناخته شده‌است، در ترسیم ابعاد حقیقی چین بزرگنمایی شده و این کشور در میان جهان قرار گرفته‌است.
با ارائه گوگل‌ارث در سال 2005،‌جهانی در مقابل دیدگان بشر قرار گرفت که در آن منطقه مورد نظر در مرکز قرار می‌گیرد،به این شکل برای اولین‌بار توانایی ترسیم نقشه در اختیار همه قرار گرفت و شیوه نمایاندن و دیدن جهان متحول شد. امروزه میلیارد‌ها تحقیق برپایه برنامه نقشه‌های گوگل انجام می‌گیرند و این برنامه به انسان‌ها در یافتن موقعیت خود در خیابان‌ها، شهرها و کشورها کمک می‌کند. گوگل مپ ادعا دارد که در تلاشی پایان‌ناپذیر برای ایجاد بی‌نقص‌ترین نقشه جهان است اما محققان دراین‌باره اطمینان ندارند.


آخرین اخبار