جاهای دیدنی سمنان: منطقه حفاظت شده پرور

جاهای دیدنی سمنان: منطقه حفاظت شده پرور

 

همانطور که از اسم این منطقه پیداست منطقه ایی حفاظت شده می باشد که در ۵۰ کیلو متری شمال شرقی استان سمنان و  ۳۵کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر واقع شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی از غرب به منطقه چاشم، از شرق به دامغان،از شمال به مازندران و از جنوب به شهمیرزاد محدود گردیده که در سال ۱۳۵۵ از طرف شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تبدیل شده است.

این منطقه شامل سه نوع شرایط آب هوایی کوهستانی، جنگلی و نیمه کویری می باشد. از روستاهای اطراف این منطقه می توان نظیر روستای پرور،کاورد،تمام،کولیم،رودباک و… اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده پرور که دارای چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی می باشد از نظر گونه های جانوری هم می توان به وجود خرس، گربه وحشی، انواع مرال،پلنگ،یوز پلنگ،خرس قهوه ای اشاره کرد،این منطقه از وجود پرندگانی چون کبک،کلاغ،هوبر،تیهو،تشی هم بی نصیب نیست.

 

جاهای دیدنی سمنان منطقه حفاظت شده پرور (۱)

 

در این مکان به علت کوهستانی بودن منطقه دشت وسیعی وجود ندارد.به همین دلیل انواع گیاهان دارویی را در این منطقه می توان یافت.

از ویژگی های بارز این منطقه وجود رودخانه های دائمی است که از وجود چشمه های بسیار زیادی که در دل این کوهستان وجود دارد بهره مند می شود.این چشمه ها عبارتند از لیسه،آبشرف،رودبارک و…

پوشش گیاهی این منطقه به دلیل دو اکوسیستم جنگلی وب یابانی متفاوت است به طوری که در شمال آن  درختانی چون افرا،ممرز،ولیک،بلوط،زرشک و ارس را شامل می شود و این در قسمت جنوبی کاملا متفاوت است وبیشتر گیاهانی چون گرامینه،درمنه و گون را می توان پیدا کرد. از مشکلات این منطقه عادت کردن حیات وحش به حضور اتومبیل ها است که عدم ترسشان از اتومبیل ها باعث شده  در حاشیه جاده ها مشغول چرا شوند و در معرض خطر شکار قرار بگیرند.

مسیر دسترسی: از راههای مهم دسترسی به این منطقه که به دو حالت امکان پذیر است،یکی از سمت جنوب غربی یا رضا آباد و دیگری از سمت شمال شرقی یا فولاد محله می باشد.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی


آخرین اخبار