دستگیری سه شکارچی متخلف در ساری

سه شکار چی متخلف به همراه چند قبضه اسلحه شکاری و یک بحله دلیجه و یک طاقه قرقاول ماده در چهاردانگه ساری کشف و ضبط کردند.

به گزارش پایگاه خبری چهاردانگه، بگنج پور  محیط بان پارک ملی کیاسر، در گفتگو با خبرنگار پایگاه خبری چهاردانگه گفت، سه شکار چی متخلف به همراه چند قبضه اسلحه شکاری و یک بحله دلیجه و یک طاقه قرقاول ماده  در چهاردانگه کشف و ضبط کردند.

 

وی گفت، مامورین اجرایی اداره پارک ملی کیاسر در حین گشت و کنترل از حوزه استحفاضی، سه شکار چی متخلف را دستگیر که از این متخلفین دو قبضه اسلحه ساچمه زنی مجاز، یک قبضه اسلحه ساچمه زنی دولول غیر مجاز، یک بحله دلیجه و یک طاقه قرقاول ماده کشف و ضبط گردید.

 

بگنج پور در ادامه افزود، متخلفین پس از تشکیل و تکمیل پرونده جهت سیر مراحل قانونی به دادگاه معرفی شدند.

حکم جلب و توقیف خودروی شکارچی متخلف در استان گلستان صادر شد

طی روزهای اخیر تصویری از یک شکارچی متخلف که تعداد زیادی پرنده وحشی از جمله پرندگان حمایت شده و کمیابی نظیر پلیکان خاکستری و فلامینگو را شکار کرده است در فضای مجازی منتشر گردید.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: به دنبال انتشار این تصویر با توجه به مشخص بودن شماره پلاک خودرو و چهره متخلف، نیروهای یگان محیط زیست استان گلستان به بررسی موضوع پرداخته و پس از چند روز تحقیق، هویت متخلف را شناسایی نمودند.

……….تصویری که از شکارچی متخلف در فضای مجازی منتشر شده و منجر به شناسایی وی شده است

احمد دباغیان اظهار داشت: پس از شناسایی هویت متهم، با شکایت اداره کل حفاظت محیط زیست گلستان پرونده ای در این رابطه در دادگستری استان تشکیل و با دستور دادستان محترم گرگان حکم جلب متهم و توقیف خودروی مربوطه صادر گردید.

این شکارچی متخلف هم اکنون متواری است و توسط نیروی انتظامی و نیروهای یگان محیط زیست تحت تعقیب می باشد.

با تلاش نیروهای انتظامی و مامورین محیط زیست شهرستان بندر ترکمن و کردکوی سرنخ هایی از مکان های احتمالی اختفای متهم بدست آمده است و بزودی دستگیر خواهد شد.

از اهالی طبیعت دوست استان گلستان تقاضا می شود در صورت کسب هرگونه اطلاعاتی در زمینه تخلفات شکار و صید، موضوع را به صورت فوری از طریق شماره تلفن شبانه روزی ۰۱۷۳۲۵۴۵۴۶۳ اطلاع دهند.

 

دستگیری ۳۲ شکارچی متخلف در گلستان و مازندران

به گزارش پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران در جریان عملیات گسترده نیروهای یگان حفاظت محیط زیست استان های گلستان و مازندران ۳۲ شکارچی متخلف در حوزه آبی پناهگاه حیات وحش میانکاله دستگیر شدند.

مدیر روابط عمومی محیط زیست استان گلستان در این باره گفت: در این عملیات نیروهای یگان حفاظت محیط زیست شهرستان های گمیشان، بندرترکمن، بندرگز، گلوگاه، بهشهر و نکاء و ادارات یگان حفاظت هر دو استان و نیروهای دریابانی شهرستان بندرترکمن حضور داشتند.

احمد دباغیان اظهار داشت: در جریان این عملیات ۳۲ شکارچی متخلف دستگیر شده و از آنان ۳۲ قبضه اسلحه شکاری، ۹ پرنده شکار شده و ۵ قایق کشف و ضبط شد.

همچنین صبح روز پنجشنبه نیز نیروهای محیط زیست بندرترکمن و گمیشان نیز در عملیات دیگری ۱۵ شکارچی غیرمجاز را دستگیر نمودند.

از این متخلفین تعداد ۱۵ قبضه سلاح شکاری، ۸ قطعه پرنده و ۱۰ قایق کشف و توقیف گردید.

آخرین وضعیت دریاچه ارومیه + عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه در آذر ماه

به دنبال بارش های اخیر در شمال غرب کشور تراز سطح آب دریاچه ارومیه در روز سیزدهم آذرماه سال جاری به ۱۲۷۰٫۱۵ از سطح دریا رسید.

این تراز  بیش از یک سانتی متر نسبت به روز دوم آبان ماه افزایش نشان می دهد.

با این حال تراز آب دریاچه ارومیه نسبت به همین روز (سیزدهم آذر) در سال گذشته حدود ۴ سانتی متر پایین تر بوده است.

دریاچه ارومیه یکی از مهم‌ترین و ارزشمندترین زیست‌بوم‌های ایران می رود. این دریاچه بزرگ‌ترین دریاچه داخلی کشور بوده و به دلیل برخورداری از ارزش‌های بی‌نظیر طبیعی و اکولوژیک به عنوان پارک ملی، سایت رامسر و ذخیره‌گاه زیست‌کره در یونسکو به ثبت رسیده است.

تصویر زیر جدیدترین عکس ماهواره ای ناسا از دریاچه ارومیه مربوط به روز هفتم ماه جاری (۷ آذر ۱۳۹۴) می باشد

در یک دهه گذشته، علاوه بر کاهش نزولات جوی و بروز خشکسالی‌های پیاپی، افزایش طرح‌های توسعه و بهره‌برداری از آب جهت مصارف کشاورزی، صنعتی و غیره منجر به کاهش جریانات ورودی آب به دریاچه شده است. همچنین احداث بزرگراه شهید کلانتری از میان دریاچه نیز شرایط هیدرودینامیک آن را تحت تاثیر قرار داده است.

آخرین بازمانده جمعیت غربی درنای سیبری در فریدونکنار

پایگاه خبری دیده بان محیط زیست و حیات وحش ایران (iew): امید نام یک درنای سیبری نر است که آخرین بازمانده از جمعیت غربی درنای سیبری به شمار می رود و هشت سال پیاپی است که به تنهایی مهاجرت زمستانه خود را انجام داده و وارد تالاب های فریدونکنار می شود.

جمعیت شرقی و غربی درنای سیبری سالهاست که از یکدیگر جدا شده و مسیرهای مهاجرت کاملا متفاوتی را انتخاب نموده اند. جمعیت شرقی درنای سیبری در فصل زمستان به شرق آسیا مهاجرت می کنند و جمعیت غربی درنای سیبری در گذشته وارد ایران می شده اند.

در زمستان سال ۱۳۸۶ سه درنای سیبری وارد تالاب های منطقه فریدونکنار شدند که متاسفانه یکی از درناها بر اثر شلیک گلوله از بین رفت.

یک سال بعد در زمستان سال ۱۳۸۷ دو درنای سیبری باقیمانده که یکی از آنها نر و دیگری یک درنای ماده بود مجددا به فریدونکنار مهاجرت نمودند که در آن سال نیز درنای سیبری ماده از بین رفت.

امسال هشتمین سال متوالی است که درنای سیبری مهاجرت زمستانه خود را به تنهایی انجام می دهد و وارد ایران می شود.

تصاویر این گزارش دیروز (پنجشنبه ۱۳۹۴/۹/۱۳) در تالاب فریدونکنار تهیه شده است.

ابتکار:نیاز به همراهی تشکل‌های مردم‌نهاد در حفاظت از تنوع زیستی

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست بر لزوم همراهی تشکل‌های مردم نهاد در طرح‌های مختلف محیط زیست به ویژه طرح حفاظت از تنوع زیستی تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل حفاظت محیط زیست یزد، معصومه ابتکار ظهر شنبه در نشست هم اندیشی با سازمان های مردم نهاد و نمایندگان بانوان دستگاههای اجرایی استان یزد گفت: الان در شرایطی هستیم که خوشبختانه سیاستهای کلی محیط زیست توسط مقام معظم رهبری ابلاغ شده است.

وی اظهار کرد: دولت تدبیر و امید تلاش کرده آن فضا و محدودیت و نگاه امنیتی که نسبت به فعالیتهای مدنی وجود داشت را به سمت یک نگاه اجتماعی تغییر دهد تا رو به تعالی و رشد حرکت کنند. 

ابتکار تصریح کرد:نشان های این رشد و بلوغ فعالیتهای نهادهای مدنی در استانهای مختلف کاملا مشهود است. 

معاون رئیس جمهوری با بیان اینکه هنور اذعان داریم عده ای هستند که به مشارکت مردمی به مفهوم واقعی در عرصه های مختلف اعتقاد ندارند اضافه کرد: جای بس خوشحالی است که در این دولت زمینه حضور مردم فراهم شده است. 

وی با اشاره به اینکه در دولت یازدهم تلاش بر تعامل و شنیدن صداها و دیدگاه های مختلف است گفت: باید با گوش فرا دادن به دیدگاهها برای حل آنها راه حل اساسی پیدا کرد و برای برطرف کردن موانع پیشرفت و حرکت تلاش کرد. 

ابتکار عضویت سازمان های مردم نهاد در شورای برنامه ریزی استانها، جلب مشارکت نخبگان و فارغ التحصیلان محیط زیست و واگذاری برخی امور و مسوولیتها به بخش خصوصی را از جمله اقدامات انجام شده در راستای حمایت از نهادهای مدنی بیان کرد. 

وی با تاکید براینکه واحدهای صنعتی و خدماتی باید شاخص های زیستی محیط خود را ارتقاء دهند اظهار کرد: در این زمینه بکار گیری نیروی متخصص یک ضرورت است.

ابتکار از مصوبه قرق اختصاصی در شورای عالی محیط زیست خبر داد و افزود: با اجرای این مصوبه زمینه مشارکت مردم در مدیریت تنوع زیستی، مناطق حفاظت شده و حضور پررنگ جوامع محلی فراهم خواهد شد. 

وی ادامه داد: باید با حفاظت از عرصه های زیست محیطی امکان بهره مندی نسل های آینده از این مواهب را فراهم کنیم. 

معاون رییس جمهوری افزود: امروز برای حفظ محیط زیست و تغییر الگوی مصرف به ویژه آب و انرژی نیازمند تغییر رویکرد و یک انقلاب زیست محیطی هستیم. 

وی با اشاره به اینکه مسئله محیط زیست از اهمیت بسیار زیادی در دنیار برخوردار است افزود: 

بعد از صلح و امنیت در هر منطقه جهان ، بحث محیط زیست و آینده آن اهمیت دارد. 

مجلس آینده فرصتی برای تغییر رویکردهای گذشته در حوزه محیط زیست

معاون رییس جمهوری با اشاره به در پیش بودن انتخابات مجلس شورای اسلامی گفت: در انتخابات نمایندگانی را انتخاب کنیم که نسبت به مسائل زیست آگاهی داشته باشند. 

وی افزود: همچنین منافع کلان و بلند مدت را بر منافع مقطعی ترجیح بدهند و کسانی را انتخاب کنیم که در کارنامه آنها توجه به مسائل محیط زیست دیده شود. 

معاون سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار یزد هم با اشاره به حمایتهای جدی دولت تدبیر و امید از سمن ها و تشکل های مردم نهاد گفت: در دوسال گذشته در استان یزد از لحاظ درخواست تشکلها نسبت به دو سال گذشته 20 درصد رشد داشته ایم.

محمد علی طالبی افزود: باید از ظرفیتها و توانمندیهای سازمان های مردم نهاد نهایت استفاده و بهره را برد.

استان یزد 10 تشکل محیط زیست دارد

مجموعا 193 سازمان مردم نهاد در این استان فعالیت دارند که مجوز خود را از وزارت کشور، استانداری و یا فرمانداری ها کسب کرده اند.
حضور در شورای برنامه ریزی و توسعه استان ، شرکت در نشست برگزیدگان زن و سمن ها و تشکل های مردم نهاد از جمله برنامه های معاون رییس جمهوری در سفر به استان یزد است.

دیدار با دانشجویان دانشگاه یزد و قضات استان و حضور در برنامه زنده تلویزیونی از دیگر برنامه های سفر یکروزه خانم ابتکار بود.

آلوده‌ترین شهرهای جهان

هر روز صدها میلیون نفر در معرض آلودگی هوا در فضای آزاد قرار می‌گیرند که برای آنان مضر و خطرناک است.

به گزارش سرویس محیط زیست خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آلودگی هوا هر سال به مرگ سه میلیون و 300 هزار نفر در جهان منجر می‌شود که اغلب آنان ساکن شهرها هستند. تعداد قربانیان این معضل جهانی از مجموع فوتی‌های بیماری‌های ایدز، مالاریا و آنفلوآنزا بیشتر است. هرچند اطلاعات رسمی پراکنده از این واقعیت حکایت دارد که وضعیت آلودگی هنوز در بسیاری از شهرهای دنیا کنترل و محاسبه نمی‌شود.

هر ساله در ماه نوامبر و با وزش بادهای سرد از سمت مغولستان، فصل احتراق زغال‌سنگ در شمال چین آغاز می‌شود و در پی آن، سطح ذرات معلق که به عنوان آلاینده اصلی در جهان شناخته می‌شود به حد خطرناکی می‌رسد. برآوردها حاکی از آن است که حدود یک میلیون و 600 هزار نفر از مردم چین در سال به دلیل استنشاق هوای آلوده جان خود را از دست می‌دهند.

غیر از شهرهای چین، شهرهای هند و پاکستان نیز رتبه‌های نخست را در فهرست آلوده‌ترین مناطق جهان اشغال کرده‌اند. در یک روز عادی، ساکنان پایتخت هند، هوای آلوده به ذرات معلق با غلظت 153 میکروگرم در هر مترمکعب را استنشاق می‌کنند. این رقم نزدیک به سه برابر میانگین اعلام شده در پکن و 15 برابر میزان توصیه شده توسط سازمان جهانی بهداشت (WHO) است.

در دهلی‌نو، دود ناشی از هشت میلیون خودرو، موتورهای برق دیزلی کوچک و کارخانجات زغال سنگ اطراف آن به عملکرد ریه نیمی از چهار میلیون و 400 هزار کودک این شهر به میزان جدی آسیب رسانده که هیچ‌گاه به طور کامل بهبود نمی‌یابند. هرچند برای رهایی از این ماده خطرناک شیمیایی راه فراری نیست و پزشکان به بیماران توصیه می‌کنند که شهر را ترک کنند.

به گزارش گاردین، بیمارستان‌ها نیز آلودگی هوا را به عنوان عامل فوت ثبت نمی‌کنند. این معضل خود را به شکل افزایش شیوع بیماری‌های قلبی و ریوی نشان می‌دهد. بنابراین محاسبه و ارزیابی اثرات آن، تنها از طریق نمونه‌برداری‌های مستقیم از کیفیت هوا امکان‌پذیر است.

اگرچه اطلاعات منتشر شده توسط سازمان جهانی بهداشت موجب شده که بسیاری از نشریات و رسانه‌ها، شهر دهلی‌نو را به عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کنند اما اساس ادعا نمی‌تواند موجه باشد. این سازمان اطلاعات خود را از ایستگاه‌های نظارتی در بیش از 1600 شهر در هر یک از قاره‌های پرجمعیت جهان به دست می‌آورد. به نظر این اطلاعات جامع است اما کمتر از یک سوم شهرهایی با بیش از 100 هزار جمعیت را در بر می‌گیرد. در واقع همه شهرهای آلوده لزوما بزرگ نیستند اگرچه وسعت شهرها در تشدید آلودگی هوای آنها نقش مهمی دارد.

«گری فولر»، کارشناس آلودگی هوا در کالج کینگز انگلیس گفت: زمانی که آلودگی هوا در شهرها را مقایسه می‌کنیم تمامی شهرها مدنظر قرار نمی‌گیرند. در واقع توجه ما روی شهرهای بزرگ و جهان توسعه یافته متمرکز می‌شود. اقدامات و تلاش‌های اولیه برای ارزیابی آلودگی هوا از طریق بررسی ماهواره‌ها نشان می‌دهد که بیشتر مناطق جهان دارای تراکم جمعیتی بالا و میزان قابل توجهی آلودگی هوا هستند.

از میان 1622 شهری که در دیتاهای سازمان جهانی بهداشت به چشم می‌خورد 510 شهر در دو کشور آمریکا و کانادا قرار دارند و تنها 16 شهر از منطقه آفریقا در این فهرست مشاهده می‌شوند. این رقم نشان می‌دهد که برای 15 درصد از جمعیت جهان فقط 0.75 درصد نظارت و کنترل وضعیت کیفی هوا وجود دارد. 604 میلیون جمعیت آمریکای لاتین در مناطقی زندگی می‌کنند که به نوع خود بیشترین میزان شهرنشینی را داشته‌اند اما تنها کیفیت هوا در 109 شهر آن بررسی می‌شود. همچنین در کل منطقه خاورمیانه، اطلاعات سازمان جهانی بهداشت تنها از 24 شهر این منطقه جمع‌آوری شده است.

یک سخنگوی سازمان جهانی بهداشت در این رابطه گفت: شهرهایی که اقدام به جمع‌آوری اطلاعاتی از میزان آلودگی هوا در فضاهای باز می‌کنند باید به دلیل این عملکرد خوب، تشویق شوند زیرا در صورت مقابله با معضل آلودگی، اولین قدم تشخیص آن است و سپس اتخاذ اقدامی مناسب جهت برطرف ساختن آلودگی ضرورت دارد.

پرفسور «راندان مارتین» مسوول پروژه «اسپارتان» که در حال کار روی ارتقای نظارت‌های ماهواره‌ای جهت شناسایی شهرهایی با ریسک بالاست، اظهار داشت: از آنجایی که در دهلی‌نو وضعیت کیفی هوا مورد سنجش قرار می‌گیرد، آلودگی آن مورد توجه است اما شهرهای دیگری نیز وجود دارند که مورد سنجش قرار نگرفته‌اند همچنین واقعا به سختی می‌توان دریافت که در مناطقی از قبیل غرب آفریقا و خاورمیانه چه اتفاقی در حال رخ دادن است و در واقع مناطق وسیعی وجود دارند که هیچ نظارت و کنترلی روی کیفیت هوای آن‌ها انجام نمی‌شود.

نتایج به دست آمده از یک مطالعه ماهواره‌ای حاکی از آن است که 96 درصد مردم غرب آفریقا در وضعیتی از آلودگی هوا به سر می‌برند که فراتر از میزان توصیه شده سازمان جهانی بهداشت است. سوخت ناشی از فعالیت‌های انسانی در این منطقه همراه با گرد و غبار صحرای سیاه و نمک دریا برای عملکرد مطلوب ریه خطرناک است.

همچنین به گفته کارشناسان، ذرات معلق 2.5 میکرون تنها فاکتور در تشخیص آلودگی هوا نیست اما بزرگترین عامل مرگ و میر در جهان به حساب می‌آید. یکی دیگر از آلاینده‌های کشنده نیتروژن دی‌اکسید (NO2) است. در اروپا استفاده از خودروهای دیزلی تولید کننده NO2 پس از اجرای برنامه دادن یارانه‌ متداول شد. در شهر لندن این آلاینده نسبت به ذرات معلق 2.5 میکرون تعداد بیشتری قربانی می‌گیرد.

بنا بر این گزارش، ساکنان صدها و شاید هزاران شهر در جهان به دلیل اینکه دولت‌هایشان سنجش‌های لازم میزان آلودگی را به ثبت نمی‌رسانند نسبت به وضعیت آلودگی هوا بی‌اطلاع هستند و نمی‌توانند تقاضاهای خود جهت رفع آن را اعلام کنند.

نماینده سازمان ملل:اختصاص دو میلیون دلار برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی

نماینده سازمان ملل متحد در ایران ضمن اشاره به اختصاص بودجه دو میلیون دلاری طی 10 سال گذشته برای پروژه یوزپلنگ آسیایی از تداوم همکاری‌های سازمان ملل متحد در مورد حفاظت از یوزپلنگ آسیایی خبر داد.

به گزارش خبرنگار«محیط زیست» خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا)، گری لوئیس به مناسب روز جهانی یوزپلنگ آسیایی با حضور در سازمان حفاظت محیط زیست و سایت حفاظت دو یوزپلنگ‌ دلبر و کوشکی گفت: امروز ما اینجا گرد هم آمدیم تا علاوه بر اینکه روز یوزپلنگ را جشن بگیریم 12 سال همکاری مشترک سازمان ملل متحد و دفتر توسعه ملل متحد را با سازمان حفاظت محیط زیست جشن بگیریم که این همکاری بیش از 12 سال است که تداوم دارد.

وی با بیان اینکه در خلال 12 سال گذشته به کمک سازمان حفاظت محیط زیست به تهیه دوربین‌ها در مناطق حفاظت شده پرداختیم افزود: جوامع محلی را آموزش دادیم و همچنین مناطق حفاظت شده را افزایش دادیم اما در کنار فعالیت‌هایی که داشتیم محیط بانانی که اینجا و امروز در کنار ما هستند بسیار موثر بودند و نقش اصلی را در حفاظت از محیط زیست ایفا کردند.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اینکه در چندین سال گذشته موفق شدیم روند انقراض یوزپلنگ آسیایی را معکوس کنیم اظهار کرد: متاسفانه شیر مازندران را از دست دادیم اما امروز قدرت این را داریم که یوزپلنگ آسیایی را حفظ کنیم و از انقراض آن جلوگیری کنیم.

گری لوئیس با بیان اینکه در برنامه سازمان ملل متحد حفظ این موجود ارزشمند وجود دارد، گفت: سازمان ملل متحد سعی دارد با کمک دولت جمهوری اسلامی و در اختیار قرار دادن همه کمک‌های مورد نیاز دولت ایران در حفظ این گونه همکاری داشته باشد.

نماینده سازمان ملل متحد در ایران با اشاره به اینکه در 10 سال گذشته حدود دو میلیون دلار بودجه از سوی سازمان ملل متحد به پروژه یوزپلنگ تخصیص داده شده است اظهار کرد: در برنامه‌های آینده سازمان ملل متحد هم همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست در زمینه حفظ یوزپلنگ وجود دارد.

گری لوئیس با بیان اینکه در مورد عدد و رقم بودجه اختصاصی سال آینده برای این پروژه در حال صحبت و رایزنی هستیم گفت: در برنامه‌های سازمان ملل متحد تداوم همکاری با سازمان حفاظت محیط زیست در مورد پروژه یوزپلنگ وجود دارد.

جاهای دیدنی سمنان: منطقه حفاظت شده پرور

جاهای دیدنی سمنان: منطقه حفاظت شده پرور

 

همانطور که از اسم این منطقه پیداست منطقه ایی حفاظت شده می باشد که در ۵۰ کیلو متری شمال شرقی استان سمنان و  ۳۵کیلومتری شمال شهرستان مهدیشهر واقع شده است. از نظر موقعیت جغرافیایی از غرب به منطقه چاشم، از شرق به دامغان،از شمال به مازندران و از جنوب به شهمیرزاد محدود گردیده که در سال ۱۳۵۵ از طرف شورای عالی محیط زیست به عنوان منطقه حفاظت شده تبدیل شده است.

این منطقه شامل سه نوع شرایط آب هوایی کوهستانی، جنگلی و نیمه کویری می باشد. از روستاهای اطراف این منطقه می توان نظیر روستای پرور،کاورد،تمام،کولیم،رودباک و… اشاره کرد.

منطقه حفاظت شده پرور که دارای چشم انداز طبیعی بسیار زیبایی می باشد از نظر گونه های جانوری هم می توان به وجود خرس، گربه وحشی، انواع مرال،پلنگ،یوز پلنگ،خرس قهوه ای اشاره کرد،این منطقه از وجود پرندگانی چون کبک،کلاغ،هوبر،تیهو،تشی هم بی نصیب نیست.

 

جاهای دیدنی سمنان منطقه حفاظت شده پرور (۱)

 

در این مکان به علت کوهستانی بودن منطقه دشت وسیعی وجود ندارد.به همین دلیل انواع گیاهان دارویی را در این منطقه می توان یافت.

از ویژگی های بارز این منطقه وجود رودخانه های دائمی است که از وجود چشمه های بسیار زیادی که در دل این کوهستان وجود دارد بهره مند می شود.این چشمه ها عبارتند از لیسه،آبشرف،رودبارک و…

پوشش گیاهی این منطقه به دلیل دو اکوسیستم جنگلی وب یابانی متفاوت است به طوری که در شمال آن  درختانی چون افرا،ممرز،ولیک،بلوط،زرشک و ارس را شامل می شود و این در قسمت جنوبی کاملا متفاوت است وبیشتر گیاهانی چون گرامینه،درمنه و گون را می توان پیدا کرد. از مشکلات این منطقه عادت کردن حیات وحش به حضور اتومبیل ها است که عدم ترسشان از اتومبیل ها باعث شده  در حاشیه جاده ها مشغول چرا شوند و در معرض خطر شکار قرار بگیرند.

مسیر دسترسی: از راههای مهم دسترسی به این منطقه که به دو حالت امکان پذیر است،یکی از سمت جنوب غربی یا رضا آباد و دیگری از سمت شمال شرقی یا فولاد محله می باشد.

عکس/ شکارچی‌ای که با شکارش دوست شد

 

 

 

این بز که به عنوان یکی از دو وعده غذایی هفتگی آمور برای او آورده شده بود اما به دلایلی نامشخص این ببر از خوردن تیمور صرف نظر کرده و به جای یک وعده غذایی با او دوستی می کند. مسئولان پارک می گویند هیچ تصمیمی برای جدا کردن این دو حیوان ندارند و امید دارند این دوستی بری مدتی طولانی ادامه یابد.

 

 

 

 

 

 


آخرین اخبار