نخستین کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران با حضور ابتکار به بهره برداری رسید

نخستین کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران همزمان با بیست و سومین سفر رئیس جمهور و کاروان دولت به استان مازندران با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در منطقه بسو در شهرستان بهشهر به بهره برداری رسید.

 

 

 

یکی از بزرگترین معضلات محیط زیست استان مازندران بحث زباله و پسماند است.

در حال حاضر روزانه در استان مازندران سه هزار تن زباله تولید می شود که تمامی این زباله ها در جنگل های هیرکانی تخلیه می شود و کوه های عظیمی از زباله را در برخی نقاط جنگل بوجود آورده است.

این حجم عظیم زباله و شیرابه های ناشی از آن آسیب های زیادی را به اکوسیستم جنگل و منابع آب زیر زمینی در این استان وارد نموده است.

نخستین کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران همزمان با بیست و سومین سفر رئیس جمهور و کاروان دولت به استان مازندران با حضور معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان محیط زیست در منطقه بسو در شهرستان بهشهر به بهره برداری رسید.

به گزارش ایرنا، معصومه ابتکار در آیین افتتاح گام آزمایشی این کارخانه به عنوان پایلوت کمپوست مازندران گفت: حفظ محیط زیست در کشور از مسائل مهمی است که در دستور کار قرار دارد و با تمام توان در عالیترین سطح مورد توجه دولت است.

وی افزود: با تدبیر دولت تدبیر و امید، ساز و کارهای مناسب و موثری برای مباحث مختلف زیست محیطی اندیشیده شده است که در سال جاری چهار مصوبه مهم آسیب شناسی مسائل زیست محیطی شهری مورد بررسی قرار گرفت که یکی از این موارد پسماندهای و ارائه تسهیلات لازم برای این کار بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست کشور با اعلام اینکه مدیریت پسماند در شمال کشور از مسائل مهم و قابل پیگیری است، تاکید کرد: این مسئله هدف گذاری اصلی ما در شمال کشور است اگر چه در این زمینه تاکنون تاخیر داشته ایم که سبب آسیب رسانی جدی به این حوزه شده است.

ابتکار گفت: استان مازندران دارای ظرفیت های مناسب گردشگری، میراث طبیعی و فرهنگی است اما بهره گیری مناسبی از این حوزه ها نمی شود و باید با مدیریت پسماند، فاضلاب و توجه به توسعه پایدار و محیط زیست، این مسائل مدیریت شود.

مدیرکل محیط زیست مازندران ظرفیت کارخانه کمپوست بهشهر را روزانه ۲۵۰ تن اعلام کرد.

دکتر ناصر مهردادی اعتبار هزینه شده برای ساخت این کارخانه را از محل اعتبار دولتی و بودجه شهرداری های شهرهای زیر پوشش افزون بر یکصد میلیارد ریال اعلام کرد.

فرماندار بهشهر نیز با اعلام این که حفظ محیط زیست از مسائل مهمی است که در بهشهر با تمام توان رعایت می شود، گفت: بهشهر از نظر گردشگری و میراثی بودن و همچنین محیط زیست پایدار مورد توجه ویژه است که باید برنامه ریزی مناسب برای بهره مندی درست از این مسائل انجام شود.

محمدتقی نورزاد افزود :کارخانه کمپوست شرق مازندران زباله شهرهای بهشهر نکا، گلوگاه، خلیل شهر و رستمکلا را فراوری می کند.

عملیات ساخت کارخانه کمپوست زباله شرق مازندران در سال  ۱۳۸۷ شروع شد که به دلیل کمبود منابع اعتباری اختصاصی از سوی دولت و شهرداری های شهرهای پنج گانه این منطقه به درازا کشیده شد.

احداث دو نیروگاه زباله سوز در شهرهای نوشهر و ساری نیز در دست اجراست.

اضافه کردن نظر

کد امنیتی
تازه سازی


آخرین اخبار